Legendy rocka

Legendy rocka

10 sierpnia 2020 Wyłączono przez Jakub

Muzyka to jedna z podstawowych dziedzin sztuki obecnych w popkulturze. Dziesiątki gatunków i tysiące zespołów dają możliwość poszukiwania swojego gustu i odnalezienia w tym świecie sztuki własnego ja. Jednym z najpopularniejszych gatunków muzyki mających niezmienne rzesze fanów jest Hard rock. O fenomenie tej części muzycznego świata oraz najpopularniejszych zespołach rockowych traktuje ten artykuł.

Czym jest Hard rock?

Hard rock to gatunek muzyczny powstały w latach 60-tych dwudziestego wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Korzenie gatunku zauważamy zarówno w klasycznym rocku, bluesie jak i rock-and rollu dlatego gatunek jest złożony i zaskakuje oryginalnością. Od klasycznego rocka różni ciężki rock przede wszystkim ostrzejsze brzmienie oparte na przesterowanych gitarach elektrycznych oraz wzmocniona sekcja rytmiczna wyposażona w perkusje i również gitary basowe dodające klimatu. Okazyjnie przy bardziej artystycznych odmianach ciężkiego rocka spotyka się użycie elementów klawiszowych lub harmonijki ustnej jednak jest to rzadkość.

Najpopularniejsi w Hard rcok

Zespołami matkami Hard rocka okrzyknięte zostały kapele, które pierwsze zaczęły grywać ten gatunek. Były to amerykańskie zespoły rockowe takie jak: Black Sabbath, Deep Purple czy The Beatles (w późniejszym etapie twórczości. Jednak prawdziwymi legendami twórczości ciężkiego rocka stały się zespoły klasyki takie jak AC/DC, Alice Cooper, Slade czy Queen. To oni nadali ciężkiemu rockowi brzmienie takie jak ma dziś i to im zawdzięczamy tak wielki rozwój omawianego gatunku.