Jak leczy się otyłość pod kontrolą lekarza?

Jak leczy się otyłość pod kontrolą lekarza?

3 marca 2015 Wyłączono przez Jakub

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że otyłość to poważna choroba, która sama może w rezultacie skutkować innymi schorzeniami. Osoby otyłe żyją znacznie krócej i muszą borykać się z poważnymi chorobami. Są także narażone na znacznie większe ryzyko udarów, zawałów, miażdżycy, cukrzycy i innych chorób. Dlatego też, w przypadku poważnej nadwagi i problemów z jej utratą, warto udać się do lekarza prowadzącego, aby ten wykonał najważniejsze badania i skierował następnie do poradni dietetycznej. Osoby otyłe muszą bardzo uważać, ponieważ w ich przypadku nagła, wzmożona aktywność fizyczna, może okazać się groźna. Jeśli jednak cały proces przebiega pod kontrolą lekarza, a ten przy okazji stosuje również właściwe leki, wspierające leczenie otyłości, wówczas nie należy się niczego obawiać.

Dlaczego konieczna jest wizyta u specjalisty?

Odchudzanie się na własną rękę może okazać się dość niebezpieczne. Osoby o sporym stopniu otyłości odczuwają bowiem skutki tak zwanego zespołu metabolicznego, który wiąże się z różnymi obciążeniami, na przykład sercowo-naczyniowymi. Poza tym, zagrożone są również ich stawy, które każdego dnia naraża się na spory ciężar. Lekarz powinien dokonać oceny, czy dany pacjent może stosować restrykcyjną dietę, która ogranicza spożycie niektórych składników, a przede wszystkim, jaki deficyt kaloryczny można wprowadzić, ponieważ w przypadku cukrzycy trzeba ściśle pilnować się w kwestii pór przyjmowania posiłków i ich ilości. Pozostaje również kwestia samego wysiłku fizycznego, który może okazać się zbyt obciążający dla danego pacjenta. Dopiero analiza wyników badań i wywiad z pacjentem umożliwiają rozpoczęcie procesu odchudzania.

Leczenie otyłości – jakie leki stosują najczęściej lekarze?

Większość specjalistów, po wykonaniu badań, decyduje się na wprowadzenie odpowiedniej terapii. Jeśli pojawiają się na przykład zaburzenia metabolizmu cukrów, konieczne jest przyjmowanie odpowiedniego preparatu. Niekiedy można również porozmawiać z lekarzem o naturalnych środkach, które mają pozytywny wpływ na podkręcenie metabolizmu oraz proces spalania tkanki tłuszczowej.