W jaki sposób podsłuchy pomagają w procedurach dochodzeniowych?
2 marca 2015Jeśli chodzi o termin „podsłuchy” to już od dawna odnoszono gi do przechwytywania linii telefonicznej w celu właśnie – podsłuchania rozmowy telefonicznej. W miarę rozwoju technologii podsłuchiwanie odnosi się teraz do każdego rodzaju podsłuchu, niezależnie od tego, czy dotyczy telefonów stacjonarnych, telefonów komórkowych czy połączeń głosowych realizowanych przez Internet.
Rola podsłuchów w gromadzeniu dowodów sądowych
Czy podsłuchiwanie jest etyczne i zgodne z prawem? Podsłuchy podlegają przepisom chroniącym prywatność osób i zwykle mogą być przeprowadzane wyłącznie przez organy ścigania po otrzymaniu zgody sędziego. Podsłuchy mają zarówno zalety, jak i wady, gdy są wykorzystywane do dochodzeń policyjnych.
Wiele przestępstw popełnianych jest wyłącznie przez kontakt telefoniczny. Na przykład, jeśli zostaniesz oskarżony o nagabywanie do prostytucji lub narkotyków, policja nie miałaby przeciwko Tobie dowodów bez istnienia telefonicznego zapisu rozmowy, która by na to wskazywała. Jest tak, ponieważ nagabywanie nie może odbywać się na ulicy, dlatego nigdy nie miałbyś bezpośredniego kontaktu z handlarzem narkotyków lub handlarzem ludźmi.
Jedynym sposobem, by znaleźć więc dowód na taką osobę, która namawia, jest właśnie podsłuchiwanie. W związku z tym podsłuch telefoniczny ma kluczowe znaczenie w dostarczaniu dowodów na niektóre kategorie przestępstw.
Podsłuchy a kwestia bezpieczeństwa
Handel narkotykami, terroryzm i przestępczość zorganizowana to niebezpieczne środowiska, w których można prowadzić egzekwowanie prawa. Zezwalając na stosowanie podsłuchu, funkcjonariusze organów ścigania mogą gromadzić większość dowodów bez bezpośredniego kontaktu ze sprawcami i, wielokrotnie, bez wiedzy sprawców, że są pod obserwacją. Zmniejsza to ryzyko szkody dla funkcjonariuszy policji.
Jest jednak i ciemna strona: kiedy policja prowadzi podsłuchy, często wykorzystuje rozmowy, które nie mają nic wspólnego z nielegalną działalnością będącą przedmiotem dochodzenia. Szeroki zakres operacji podsłuchu może prowadzić do fałszywych leadów, niepowiązanych informacji i dowodów, które nie są przydatne w dochodzeniu.