Wełna czy styropian?

Wełna czy styropian?

17 sierpnia 2020 Wyłączono przez Jakub
Budując własny dom, powinno się dobrze przemyśleć każdy, nawet najdrobniejszy szczegół jego konstrukcji. Wiele z decyzji podjętych na etapie projektowania może mieć ogromny wpływ na wydatki oraz ogólną jakość życia w przyszłości. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór materiału, z którego wykonane będzie docieplenie mieszkania. W przypadku domów jednorodzinnych zazwyczaj rozważane są dwie opcje – docieplenie wełną mineralną oraz docieplenie styropianem. Jest duży dylemat oraz wyjątkowo trudny wybór, gdyż każde z tych tworzyw posiada swoje unikalne zalety.

Styropian vs wełna – co jest tańsze?

Dla wielu rodzin jednym z kluczowych czynników będzie w tym wypadku cena towaru. Prawidłowe ocieplenie budynku może być dość kosztowne, szczególnie jeśli posiadamy wiele pomieszczeń, które wymagają izolacji. W tej kwestii docieplenie styropianem prezentuje się znacznie lepiej, ponieważ jest o wiele tańszy niż wełna. Jego ciemna odmiana jest nieco droższa, lecz jednocześnie zapewnia izolację na wyższym poziomie. Styropian grafitowy, jak sama nazwa wskazuje, posiada dodatek grafitu, który podnosi jego opór cieplny.

Styropian vs wełna – który materiał jest łatwiejszy w montażu?

Jeśli planujemy zająć się budową samodzielnie, to powinniśmy liczyć się z koniecznością własnoręcznego montażu izolacji. Wełna mineralna może być pod tym względem uciążliwa, gdyż jej kontakt ze skórą może wywołać pieczenie i swędzenie. Jeśli tworzywo to dostanie się do naszych oczu, to ryzykujemy trwałym uszkodzeniem wzroku. Docieplenie styropianem jest o wiele bezpieczniejsze.