W jaki sposób konserwować kostkę brukową?

W jaki sposób konserwować kostkę brukową?

31 sierpnia 2020 Wyłączono przez Jakub

Zastosowanie, jakie posiada kostka brukowa, jest naprawdę bogate. Zdobi nie tylko place w przestrzeni publicznej i chodniki, ale też prywatne posesje, tarasy i podjazdy. Prawidłowo ułożona zapewnia wyjątkowe walory estetyczne i dekoracyjne, a także stabilność, trwałość i funkcjonalność na wiele lat. Obecnie dostępnych jest wiele wzorów, kolorów i kształtów kostki, z których można stworzyć różnorodne geometryczne desenie.

Jakie są najczęstsze błędy podczas układania kostki brukowej?

Nieprawidłowo ułożona kostka brukowa nie tylko szpeci otaczający ją krajobraz, ale przede wszystkim łatwiej ulega zabrudzeniom, staje się niestabilna i dochodzi do tzw. klawiszowania, które stwarza zagrożenie dla przechodniów. Błędem jest wykładanie jej zbyt ciasno, ponieważ w wyniku dużego wzajemnego napierania może dojść do kruszenia się kostki. Poszczególne jej elementy należy zatem układać w odstępie 3 mm. Niedopuszczalne jest również, aby wykonywać prace brukarskie na słabo przepuszczalnym terenie. Konieczne jest jego wcześniejsze odwodnienie, uwzględnienie odpływów liniowych oraz spadków gruntu. Bardzo często dochodzi też do nieodpowiedniego oszacowania poziomu kostki względem trawnika czy mających potem powstać rabat kwiatowych. Błędem jest także zagęszczanie wyłożonej już kostki za pomocą wibratora płytowego bez elastycznych podkładek. Może to skutkować porysowaniem nawierzchni.

Kostka brukowa – jak czyścić?

Prawidłowa konserwacja kostki pozwoli cieszyć się jej dekoracyjnymi walorami, trwałością i funkcjonalnością przez długie lata. Kostka brukowa powinna być zaimpregnowana, regularnie zamiatana i czyszczona myjką ciśnieniową. Jeśli wystąpiły na jej powierzchni plamy z oleju, należy użyć ciepłej wody z płynem do mycianaczyń, piasku, a w ostateczności środka petrochemicznego. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby nie odbarwić kostki. Jeśli dużo wcześniej zadbamy o właściwą pielęgnację jej nawierzchni, ograniczmy negatywny wpływ warunków atmosferycznych na strukturę kostki.