Na czym polega praca adwokata?

Na czym polega praca adwokata?

19 stycznia 2017 Wyłączono przez Jakub

Adwokat to prawnik, który ukończył aplikację adwokacką i należy do okręgowej izby adwokatów w swoim regionie. Jest to jedna ze ścieżek kariery, jaką wybrać mogą absolwenci studiów prawniczych. Na czym polega praca w tej branży?

Różne specjalizacje

Adwokat często specjalizuje się w wybranym przez siebie obszarze zagadnień prawnych i świadczy usługi prawne właśnie w ramach tej dziedziny. Można zatem wyróżnić adwokatów zajmujących się następującymi obszarami:
– prawo karne
– prawo cywilne
– prawo rodzinne
– prawo administracyjne
– prawo gospodarcze
– prawo spadkowe
Te z pozoru wąskie dziedziny to jednak bardzo szerokie kategorie, w ramach których wyspecjalizowani prawnicy potrafią skutecznie reprezentować interesy swoich klientów.

Gdzie można spotkać przedstawiciela adwokatury?

Adwokat zobowiązany jest do prowadzenia praktyki w formie działalności gospodarczej. Zazwyczaj prowadzi on więc własną kancelarię, w której obsługuje klientów. Jeśli zaś chodzi o uprawnienia, może on nie tylko udzielać porad prawnych, ale także reprezentować klienta przed sądami, na przykład podczas spraw karnych czy cywilnych, dbając o interes swojego mocodawcy.

Jak odróżnić przedstawicieli różnych profesji prawniczych?

Osoby nie znające się szczegółowo na zakresie obowiązków i uprawnień adwokata, radcy prawnego czy prokuratora, mogą często być zagubione, obserwując prawników na przykład w sądach, nie wiedząc, jaką profesję reprezentują. Najprostszym sposobem na rozpoznanie adwokata jest zwrócenie uwagi na kolor żabotu przy todze – adwokaci z dumą noszą żaboty w kolorze zielonym.