Dlaczego nie możemy zasnąć?
17 sierpnia 2020Wiele osób cierpiących na bezsenność skarży się na trudności w zasypianiu, utrzymaniu snu lub zbyt wczesne wybudzanie się, a także sen o złej jakości. Bezsenność nie daje możliwości wypoczynku i regeneracji. Aby te objawy były traktowane jako nieprawidłowe, zaburzenia snu muszą prowadzić do gorszego samopoczucia lub zaburzać funkcjonowanie w ciągu dnia. Występowanie tych objawów przez dłuższy czas, to jak co najmniej przez miesiąc i kilka razy w tygodniu może doprowadzić do stałej bezsenności.
Jak rozpoznać bezsenność?
Bezsenność, inaczej insomnia można podzielić na dwie kategorie, ze względu na długość trwania zjawiska. Pierwsza bezsenność to krótkotrwała, inaczej nazywana przygodną. Trwa zazwyczaj do czterech tygodni i związana jest najczęściej ze zmianą miejsc, na przykład przeprowadzką lub zmianą strefy czasowej. Druga to bezsenność długotrwała, która trwa powyżej miesiąca i związana jest najczęściej z zaburzeniami psychicznymi.
Aby móc rozpoznać bezsenność trzeba zmierzyć długość i jakość snu, najlepiej przy pomocy badań specjalistycznych. Choroby neurologiczne czy reumatologiczne mają silny wpływ na długą insomnię, jednak coraz częściej powodem jest depresja lub silne zaburzenia lękowe.
Każdy powód bezsenności nie powinno się bagatelizować. Trzeba zasięgnąć porad lekarza lub specjalisty. Często powodów może być kilka i dlatego warto przybliżyć się tematowi, aby móc skutecznie poradzić sobie z tym problemem.
Jakie są czynniki wpływające na bezsenność?
Czynników jest bardzo wiele, na początek może być to powód chwilowego zmęczenia lub czynników zewnętrznych jak zmiana strefy czasowej czy wpływa przeżycia silnej emocji, na przykład śmierć bliskiej osoby. Takie chwilowe zmiany często same wracają do normy, jednak to wymaga czasu. Najczęstsze czynniki to: zaburzenia nerwowe, długi okres choroby, zespół niespokojnych nóg, zespół bezdechu sennego, wpływ silnych leków. Ocena organizmu poprzez wykonanie badań lekarskich, takich jak RTG czy EKG serca oraz okresowych badań, może szybciej znaleźć pierwotny czynnik i szybką walkę z bezsennością.