Czym są sztuki walki?
31 sierpnia 2020Sztuki walki nam, w Europie kojarzą się głównie z daleką Azją. Znamy je z filmów o karatekach, ninja, samurajach, czy chińskich wojownikach. Bruce Lee, Chuck Norris, ewentualnie znany z tajskiego boksu Jane-Claude van Damme. Do tego powinniśmy jeszcze dodać postać Jacki Chana, który mieszał wiele różnych stylów, zarówno występując jako kaskader, jak i w roli aktora pierwszoplanowego.
Sztuki walki – daleki wschód
Największy wysyp różnych rodzajów sztuki walki, różnych stylów miał miejsce w Azji. Daleki wschód to kolebka wielu różnych stylów. Japońskie Aikido, Sumo, czy Karate. Wywodzące się z Korei Taekwondo. Chińskie Kung-Fu i Tajski boks. Wiele różnych stylów i sposobów walki, których silnym aspektem wyróżniającym od innych jest duży nacisk na część duchową. W przeciwieństwie do innych stylów pochodzących z innych rejonów naszego globu część duchowa jest tu bardzo mocno akcentowana. Ścisła hierarchia i zgłębianie aspektów duchowych jest nieodłączną częścią treningu. Takie połączenie i nacisk na tą część rozwoju adepta jest raczej niespotykane w Europie, czy Ameryce Południowej.
Sztuki walki – Europa
Sztuki walki wywodzące się z Europy mają inne podłoży niż te pochodzące z krajów Orientu. Stary Kontynent miał bardziej praktyczne podejście i traktował style walki bardzo pragmatycznie. Był i jest to rodzaj sportu budujący w adeptach wole walki i rozwijający potrzebne na wojnie umiejętności. Brak duchowej otoczki odróżnia style wywodzące się Rosji, Francji, czy Hiszpanii od tych pochodzących z Chin, Korei, czy Japonii. Savaste, Pankration, czy Samba to narzędzia do rozwoju umiejętności przydatnych na wojnie i przygotowujące przyszłych żołnierzy.
Sztuki walki – Brazylia
Podejście do sztuk walki w Brazylii jest podobne do tego, które występuje w Europie. Zarówno kapuera, jak i Brazylijskie jiu jitsu (BJJ) to techniki, style służące do rozwoju głównie aspektów fizycznych. Część filozoficzna, duchowa jest traktowana drugorzędnie.
Autor artykułu: http://hagal.waw.pl/