Czy to zawód dla każdego?

Czy to zawód dla każdego?

19 maja 2016 Wyłączono przez Jakub

Problemy w obszarze zdrowia psychicznego, a także trudności w odnalezieniu się w społeczeństwie i wiele innych kłopotów związanych z lękiem czy emocjami są coraz bardziej powszechne. Wymagania codziennego życia, stres i napięcie nie ułatwiają funkcjonowania osobom szczególnie wrażliwym, dlatego specjalistyczne formy pomocy są coraz bardziej cenione. Jednym z zawodów, zajmujących się wsparciem osób poszukujących pomocy w obszarze zdrowia psychicznego, jest psychoterapeuta.

Czym zajmuje się ten specjalista?

Psychoterapeuta w Sochaczewie zajmuje się szeroko rozumianą psychoterapią, która ma na celu wspomóc osoby cierpiące na problemy związane ze zdrowiem psychicznym. Jego rolą jest prowadzenie terapii opartej na psychologii. Polega ona na regularnych spotkaniach, które psychoterapeuta odbywa z pacjentem, wspierając go w drodze do odzyskania sił.

Jak zostać specjalistą psychoterapii?

W polskim systemie prawnym brak jest regulacji dotyczących zawodu, jakim jest psychoterapeuta. Wytyczne dopuszczają możliwość prowadzenia psychoterapii między innymi przez psychiatrów i psychologów, ale także pedagogów, absolwentów pielęgniarstwa czy też resocjalizacji. Osoby chcące pracować jako psychoterapeuty powinny ukończyć odpowiednie szkolenie, a także wykonywać praktykę pod kontrolą tak zwanego superwizora.

Gdzie odbyć szkolenie psychoterapeutyczne?

Osoby chcące pracować jako psychoterapeuta, mogą skorzystać ze specjalistycznych szkoleń i certyfikacji prowadzonej przez uprawnione do tego jednostki, m.in.:
– Polskie Towarzystwo Psychoterapii
– Polskie Towarzystwo Psychologiczne
– Polskie Towarzystwo Psychiatryczne