Czy osoby cierpiące na astygmatyzm mogą korzystać z soczewek kontaktowych?

Czy osoby cierpiące na astygmatyzm mogą korzystać z soczewek kontaktowych?

2 lutego 2022 Wyłączono przez Jakub

Soczewki kontaktowe to dziś bardzo popularne rozwiązanie, z którego korzystają osoby w różnym wieku. Nie można się temu dziwić, ponieważ soczewki zapewniają dużo większy komfort użytkowania, niż tradycyjne okulary korekcyjne i na pewno są wygodniejsze. Najczęściej z soczewek korzystają osoby cierpiące na krótkowzroczność, ponieważ wada ta uniemożliwia normalne, codzienne funkcjonowanie. W soczewkach mogą bez problemu wykonywać różne czynności, uprawiać sport i cieszyć się życiem. Czy astygmatycy również mogą wybrać soczewki kontaktowe?

Astygmatyzm a soczewki kontaktowe

Warto podkreślić, że każda wada wzroku powinna zostać zdiagnozowana przez lekarza okulistę i poprzedzona bardzo dokładnym badaniem. Jeśli lekarz stwierdzi faktycznie astygmatyzm, z pewnością poinformuje również, jakie są możliwe opcje leczenia. Kiedyś większość osób cierpiących na tę wadę skazana była na korzystanie z okularów korekcyjnych. Dzisiaj można już wybierać spośród licznych modeli nowoczesnych soczewek kontaktowych, odpowiednich dla różnych wad wzroku. Bardzo ważne jest jednak, aby zostały one dobrane w optymalny sposób przez lekarza, który sam wskaże ich wszystkie parametry.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Istotną kwestią jest właściwa dbałość o higienę soczewek kontaktowych, ponieważ przylegają one bezpośrednio do oka, a jest to nasz jedyny organ, który nie jest w żaden sposób osłonięty. Soczewki powinny być zawsze przechowywane w sterylnym opakowaniu z dedykowanym płynem. Jeśli są to soczewki wielokrotnego użytku, na przykład miesięczne, wówczas każdorazowo po zdjęciu z oka trzeba je bardzo dokładnie oczyścić i pozostawić na noc zamknięte. Przed zakładaniem soczewek należy bardzo dokładnie umyć dłonie. Lekarze okuliści zalecają, aby wybierać soczewki jednodniowe, ponieważ nie wymagają one czyszczenia, a każdego dnia na oko nakłada się po prostu nową soczewkę. Są najbardziej higieniczne, a jednocześnie najcieńsze, dzięki czemu nie odczuwa się praktycznie ich obecności na oku przez cały dzień użytkowania.