Czy opłaca się samodzielnie ściągać długi?

Czy opłaca się samodzielnie ściągać długi?

10 sierpnia 2021 Wyłączono przez Jakub

Niestety prawda jest taka, że w wielu przypadkach praca na etacie w naszym kraju to zdecydowanie za mało, aby dorobić się czegoś więcej. Właśnie z tego względu wiele osób decyduje się na założenie własnej działalności. Tutaj jednak sprawa również nie jest taka prosta, gdyż mamy wtedy na głowie wiele obowiązków, a co więcej czasami klienci nie płacą nam na czas lub też w ogóle nie zamierzają uregulować należności. Co wtedy zrobić?

Czy ściąganie długów jest trudne?

Jednym z rozwiązań jest oczywiście ściąganie długów . Musimy wiedzieć o tym, że nie zawsze będzie to łatwe i warto pamiętać o tym, iż czasami może zająć nam sporo czasu. W zasadzie tutaj decyzja o tym czy zabierać się za to samodzielnie czy też nie należy tylko i wyłącznie do nas samych. Na pewno będzie to dla nas rozwiązanie o wiele tańsze niż wtedy, gdyby miała zająć się tym profesjonalna firma windykacyjna. Co więcej pozwoli nam to także na utrzymanie dobrych relacji z dłużnikiem czy też nawet nawiązania ponownej współpracy w przyszłości. Wiele zależy od tego kto wisi nam pieniądze i jaka jest to kwota. Wspomnijmy również o tym, że próbując odzyskać długi samodzielnie poszerzamy naszą wiedzę w zakresie prawa, a to z kolei może przydać się nam na przyszłość.

Jakie są minusy samodzielnego odzyskiwania pieniędzy?

Z kolei do jednego z głównych minusów takiego postępowania należy zaliczyć na pewno czas – zajmie nam to zdecydowanie więcej czasu niż wtedy, gdy zajmowałby się tym ktoś z doświadczeniem. Oczywiście trzeba wspomnieć również o tym, że możemy zostać potraktowanie przez dłużnika w sposób niepoważny co w przypadku profesjonalnych firm raczej nie będzie miało miejsca. W dodatku może okazać się, że działania, które podejmujemy są niewłaściwe lub też niezgodne z prawem przez co możemy na tym jeszcze więcej stracić, a takiej sytuacji chyba każdy z nas chciałby uniknąć. Jak zatem widać takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a to na co się zdecydujemy zależy tylko od nas samych.