Czy da się wykryć podsłuch?

Czy da się wykryć podsłuch?

21 marca 2015 Wyłączono przez Jakub

W czasach, gdy podsłuchy zakładają nie tylko służby oraz detektywi, ale także osoby cywilne na swój prywatny użytek, bardzo dużo osób zaczęło interesować się metodami na wykrycie podsłuchów. Wraz z rozwojem technologii związanej z podsłuchiwaniem, równomiernie zaczęła się rozwijać technologia związana z wykrywaniem podsłuchów. Zazwyczaj podsłuchy zakłada się w formie fizycznych mikrofonów, które można fizycznie zauważyć. Niestety dla osób podsłuchiwanych są one skonstruowane w taki sposób, że przy umiejętnym założeniu trudno wychwycić je gołym okiem. W wielu sytuacjach jest to praktycznie niemożliwe. Można jednak użyć do tego dedykowanych urządzeń wyszukujących podsłuchy.

Podsłuchy – urządzenia wykrywające
W sklepach specjalistycznych można zaopatrzyć się w zaawansowane urządzenia, które pozwalają na zdalne wykrycie podsłuchów, a także małych kamer, które są zamontowane w celu obserwowania danego obszaru. Takie urządzenia działają jak małe radary, które wyszukują fal. Mają one specjalne sensory, którymi szuka się podobnie jak wykrywaczami metalu. Różnica polega na tym, że fizycznie nie widać tego, czego się szuka. Jeśli takie urządzenie wykryje jakiejkolwiek anomalia, informuje o tym operatora, który można z dokładnością do kilkunastu lub kilkudziesięciu centymetrów oszacować miejsce, które wywołało anomalię. To pozwala na łatwe znalezienie zainstalowanego podsłuchu lub kamery.

Jak wykryć podsłuch założony na telefon?
Poza fizycznymi podsłuchami bardzo często spotyka się podsłuchiwanie rozmów telefonicznych za pomocą oprogramowania szpiegowskiego. Takie oprogramowanie, o ile jest dobrze użyte, jest niezwykle trudne do wykrycia, ale dotyczy to tylko profesjonalnych programów. W praktyce, używając dobrych programów antywirusowych, można łatwo wykryć na swoim telefonie zainstalowane oprogramowanie szpiegowskie, które nie należy do profesjonalistów. Bardzo istotne jest jednak to, aby było to wysokiej klasy oprogramowanie antywirusowe, gdyż darmowe programy mogą sobie nie poradzić.