Co powinieneś wiedzieć o wiertnicach glebowych?

Co powinieneś wiedzieć o wiertnicach glebowych?

28 stycznia 2015 Wyłączono przez Jakub

Wiertnice glebowe to świdry o mocy do 3 KM (koni mechanicznych). Te urządzenia mogą stać się bardzo przydatnym narzędziem dla rolnika, ogrodnika czy leśnika. Warto dowiedzieć się o nich więcej, by zdecydować, czy będą przydatne w Twoim konkretnym przypadku.

Rodzaje

Wiertnice glebowe dzielą się zasadniczo na dwie klasy. Świdry do ziemi (inna nazwa wiertnic) mogą być urządzeniami ręcznymi lub mechanicznymi. Jak łatwo się domyślić, te pierwsze są napędzane siłą mięśni osoby pracującej ze świdrem; te drugie mają natomiast zamontowany niewielki silnik (najczęściej spalinowy lub elektryczny).

Charakterystyka świdrów do ziemi

Wiertnice glebowe są bardzo prostymi urządzeniami, które ułatwiają wykonywanie otworów. Składają się z T-kształtnego uchwytu, na końcu którego znajduje się wiertło spiralne z prowadzeniem. Ta konstrukcja ułatwia zagłębianie narzędzia wewnątrz ziemi, a następnie wyciąganie go z gruntu razem z glebą. Wiertnice glebowe można stosować do wiercenia na głębokość do jednego metra.

Wiertła do ziemi – zastosowania

Świdry do ziemi mają wiele zastosowań. Wymieńmy najważniejsze z nich:

– wiercenie otworów pod uprawy i sadzonki (wiertnice glebowe o małej średnicy);
– zbudowanie ogrodzenia (urządzenia o nieco większej średnicy);
– odwierty pod sadzenie krzewów lub sadzonek drzew;
– pobieranie próbek gleby.

Masz pomysł na inne zastosowanie dla tych pożytecznych wierteł? W takim razie zaopatrz się w jedno z nich i ruszaj na działkę lub do ogrodu, aby urzeczywistnić swoje plany!