Ray Burton, ojciec Cliffa Burtona, zmarł 15 stycznia w wieku 94 lat. Jego odejście potwierdziła na facebooku córka, Connie Burton.

Do końca swoich dni pozostał przyjacielem Metalliki i przy każdej możliwej okazji występował w imieniu swojego tragicznie zmarłego syna (np. podczas wprowadzania go do Rock And Roll Hall Of Fame). Tantiemy otrzymywane od Metalliki przeznaczał na stypendia dla młodzieży uczącej się w lokalnej szkole średniej, do której niegdyś uczęszczał Cliff.

W połowie 2019 roku w wywiadzie realizowanym przez Gibson z okazji dnia ojca szeroko opowiadał o swoim synu.

Wspominał w nim m.in. o tym, jak Cliff zabrał się za grę na basie w wieku 13 lat, po śmierci swojego starszego brata, Scotta, ćwicząc po 6 godzin dziennie:

Jak mógłbym nie wspierać dziecka, które miało już taką inicjatywę w sobie i chciało nauczyć się takiego zawodu? Sposób, w jaki rozwijał się muzycznie i entuzjazm, jaki wykazywał w kierunku gry… myśleliśmy, „cóż, zobaczymy, co będzie.” Wtedy on przyszedł do mnie i spytał, „Dasz radę mnie utrzymywać przez 5 lat?” – i niedługo potem reszta stała się historią…

James Hetfield raz przyznał, że „gdy dorośnie, chce być jak Ray Burton”, który jest „pełen miłości do życia”, podczas gdy „on sam zwykle jest po drugiej stronie spektrum.” Jak dodał, samo patrzenie na niego przywodziło uśmiech na jego twarzy. Z kolei Lars Ulrich powiedział, że kocha Raya nie dlatego, że jest ojcem Cliffa, ale ponieważ każdą sytuację witał z otwartymi rękoma i „niesamowitą, pozytywną energią” i dlatego świetnie go było zawsze widzieć na backstage’u, czy w ich siedzibie.

W trzecim kwartale 2019 r. Ray Burton miał okazję obejrzeć na żywo hołd złożony jego synowi przez Metallikę i członków orkiestry z San Francisco, wykonujących basowe solo Cliffa, „Anesthesia (Pulling Teeth)”, zaś jeszcze przed kilkoma tygodniami złożył nam wszystkim życzenia świąteczne w imieniu całej rodziny Burtonów:

View this post on Instagram

Happy Holidays from the Burton Family!

A post shared by Ray H Burton (@cliffburtonfamily) on

R.I.P.

 

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *