Wrocławski Graveland miał być wczoraj (26.11.16) jedną z gwiazd festiwalu Messe Des Morts w Montrealu (Kanada). Festiwal jednak odwołano „ze względów bezpieczeństwa” po tym jak w miejscu koncertu wybuchły anty-faszystowskie protesty przeciw ich występowi.

Graveland, grający black / viking / pagan metal od 1992 r. i mający na koncie 13 długogrających albumów, przez fanów na świecie zaliczany jest do nurtu NSBM, choć założyciel i frontman grupy, Robert „Rob Darken” Fudali, już 10 lat temu oficjalnie zaprzeczył przynależności do tego podgatunku. Jak powiedział:

Nie uważam, by Graveland był zespołem NSBM. Graveland uważany jest za zespół NSBM z uwagi na moje polityczne przekonania, które większość ludzi nazwałaby ekstremalnie prawicowymi, narodowo-socjalistycznymi przekonaniami.

Magazyn Decibel napisał jednak o nim w tym samym akapicie tak:

Jeżeli Varg Vikernes jest mesjanistycznym ideologiem NSBM, to Rob „Darken” Fudali jest jednym z najbardziej produktywnych i szanowanych praktyków tego gatunku.

4 albumy Graveland zostały również zakwalifikowane w Niemczech jako „szkodliwe” przez Federalny Wydział ds. Mediów Szkodliwych dla Małoletnich, a sam zespół znajduje się na liście amerykańskiej Anti-Defamation League jako wykonujący „muzykę nienawiści”.

Fama ta poszła za nimi teraz za ocean, gdzie lokalna Montreal Gazette otrzymała „anty-faszystwoski alert”, potępiający organizatorów. Brzmiał on tak:

Dla zespołu z rasistowskimi i anty-semickimi ideami nie ma miejsca w Montrealu. Montreal musi pozostać bezpiecznym dla wszystkich miejscem, w którym rasiści chcący wyrażać swoje dyskryminujące poglądy muszą spotkać się z oporem.

To ważne, aby ten koncert się nie odbył. Czy będzie to za sprawą Théâtre Plaza, które odmówi goszczenia rasistowskich zespołów, czy samego miasta Montreal, które nie chce ich u siebie. Nie możemy legitymizować takich idei, a przede wszystkim nie możemy dawać im miejsca do legitymizacji tych idei.

Protestujący dopięli swego. Po starciach z ochroną Théâtre Plaza (zdjęcia poniżej) organizator wydał następujący komunikat:

Ze względów bezpieczeństwa jesteśmy zmuszeni do odwołania dzisiejszego koncertu. Zarówno administracja Théâtre Plaza jak i organizator Messe Des Morts dokonali wszelkich starań, by znaleźć inne rozwiązanie. Pomimo takiego rozstrzygnięcia prosimy o spokojny powrót do domów i okazanie takiego samego szacunku, jaki okazywaliście od pierwszej edycji festiwalu. Nie możemy w tej chwili podać jeszcze dalszych szczegółów.

https://twitter.com/darioayalaphoto/status/802656638633177093

graveland kanada montreal 2016

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *