„Det Som Engang Var” poznałem w 1993 roku. Była noc – jechałem na wycieczkę klasową do Zakopanego. W pociągu poznałem gościa, który dał mi do przesłuchania przegrywaną kasetę. To była właśnie ta płyta. Nigdy nie zapomnę chwili gdy ze słuchawkami wbitymi w uszy siedziałem w przedziale patrząc jak za oknem przemykają czarne cienie mijanych drzew – z taką dawką wściekłości, nienawiści i rozpaczy nie spotkałem się nigdy wcześniej. Ta płyta była jak głodny wilk, który w środku zimy wybiegł z lasu i zaczął szarpać moje gardło. Byłem jeszcze dzieciakiem, miałem 15 lat i mój świat legł w gruzach. Odkryłem coś zupełnie nowego, zrozumiałem, że szybkość i brutalność i nie są cechami, które przesądzają o ekstremalności muzyki.

W Burzum znalazłem zupełnie inne emocje – wcześniej muzyka metalowa była dla mnie jak opancerzony czołg, który gniecie gąsienicami wszystkie napotkane przeszkody, ostrzeliwuje wrogów swą potężną lufą, a w ciepłym wnętrzu odgrodzonym od świata grubą warstwą blachy daje ciepło i schronienie.

www.youtube.com/watch?v=KDz076wR4FE

I raptem ktoś mnie z tego czołgu wyrzucił – nagiego i bezbronnego – cisnął prosto w śnieg, w samym środku zimy, w samym środku nocy, daleko od najbliższych zabudowań, daleko od lasu i istot żywych. Żeby przeżyć trzeba kopać w tym twardym śniegu nie zważając na paraliżujące zimno i obezwładniający ból. Trzeba było drapać i gryźć tak długo, aż dotrze się do ciepłej ziemi, osłoniętej pozostałościami gnijącej trawy i robactwa, które żywiło się jej korzeniami.

Słuchałem tej płyty przez kilka godzin ze ściśniętym gardłem i dziś, po 21 latach śmiało mogę powiedzieć, że ta muzyka zmieniała moje życie. W tej totalnej destrukcji i beznadziei, w tym skomlącym poczuciu samotności i skrajnej alienacji drzemie potężna, budująca siła i piękno.
Cudowny, wspaniały, ponadczasowy album.

Jeżeli chcecie przeczytać więcej tego typu tekstów – śledźcie HeavyRock.pl, oraz profil Maria Konopnicka na Facebooku.

Burzum-Det_Som_Engang_Var-Frontal

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *