Na początku stycznia br. Watain zostali oskarżeni o nazizm po tym, jak w sieci opublikowano wideo z koncertu w Sztokholmie, na którym widać, jak ich gitarzysta, Set Teitan (aka Davide Totaro, grający z grupą na żywo od 2007 r.), w trakcie wchodzenia na scenę lewą ręką wykonuje gest podobny do pozdrowienia „Heil Hitler” (ok. 45 sekundy):

Ówcześnie zespół stanął za nim murem wydając następujące oświadczenie:

Doszło do naszych uszu, że ludzie błędnie zinterpretowali ruch ręki Seta na naszym konercie w [klubie] Kraken jako „nazistowskie pozdrowienie”. Kurwa mać, no co wy, ludzie! Wszyscy powinni od dawna wiedzieć, że członkowie Watain nie mają żadnych związków z nazistowską ideologią, ani publicznie, ani osobiście, i tym oświadczeniem chcemy uciąć dalsze, niepotrzebne spekulacje w tej męczącej kwestii.

W naszych utworach i w ich tekstach chwalimy rzeczy, które można postrzegać jako antytezę utopijnej, prawicowej ideologii z przeszłości. „Pozdrawianie” jednego z naszych wrogów na ziemi świętej, jaką jest nasza scena, nie miałoby wiele sensu. To coś, o czym jesteśmy przekonani, że mogą potwierdzić nasi fani i ludzie nas wspierający – którzy, z czego jesteśmy dumni, są każdej możliwej „rasy”, płci, narodowości i tła kulturowego.

Podobnie fakt, że nasz line-up i ekipa reprezentuje szerokie etniczne pochodzenie. Lista ciągnie się dalej, eliminując wszelkie możliwe formy szargania [naszego imienia] przez polityczne czy ideologiczne interesy, pozwalając, by ogień Diabła płonął jasno i nieprzerwanie w sanktuarium, które dla siebie stworzyliśmy.

To oczywiście smutne, że takie niemiłe, niewygodne i nietrafione oskarżenia można w ogóle wytaczać, jednak liczymy, że możemy to mieć już za sobą i skupić się na wielu ważnych, palących zadaniach.

Dzięki za zrozumienie.

A teraz idźmy naprzód bez strachu i wątpliwości, w chaos metalicznego, śmiertelnie hałaśliwego szaleństwa, jakim jest [nasza nowa płyta] Trident Wolf Eclipse.

Po zwycięstwo!

Tak było na początku roku. Teraz jednak sprawy przybrały nowy obrót przez publikację poniższego zdjęcia, które – choć krążyło po sieci już wcześniej – zostało upublicznione szerokiemu gronu przez jeden ze znanych, amerykańskich wortali o metalu (MetalSucks).

watain sieh heil hitler

W zw. z tym frontman Watain, Erik Danielsson, wystosował następujące oświadczenie:

Gest na tym zdjęciu był wykonany jako żart i tyle mam w tej kwestii do powiedzenia, ale by zakończyć to męczący i zabierający czas nonsens rzeczony gitarzysta postanowił opuścić swoje stanowisko* na pewien czas, by uniknąć dalszych, beznadziejnych dyskusji w tym temacie.

My natomiast w dalszym ciągu plujemy na złą wolę i ignorancję wszystkich tych, którzy utrzymują, że Watain reprezentuje jakikolwiek polityczny interes. Od 20 lat twierdzimy inaczej i ludzie dawno powinni wiedzieć lepiej. Na koniec chcielibyśmy przekazać serdecznie „pierdolcie się” wszystkim, którzy naciskają, by dolewać oliwy do ognia bezmyślnej, moralnej histerii i polowania na czarownice, która obecnie jątrzy heavy-metalową kulturę na całym świecie. Hail Satan!

*step aside – z ang. „odsunąć się”, „usunąć się na bok”, w kontekście pełnienia różnych funkcji oznacza „ustąpić” z nich

Redaktorzy wspomnianego wortalu nie omieszkali też przypomnieć o fakcie (sami oceńcie, czy aby na pewno istotnym w ocenie człowieka), że Set Teitan był wcześniej członkiem Dissection – zespołu kierowanego przez Jona Nödtveidta, oskarżonego i skazanego za współudział w morderstwie Josefa Ben Meddoura, 38-letniego, czarnoskórego homoseksualisty. Po wyjściu z więzienia w 2006 r. wspólnie wydali album Reinkaos, po czym Nödtveidt popełnił samobójstwo, a Teitan dołączył do Watain.

6 Komentarze Watain rozstają się z gitarzystą z powodu zdjęcia z gestem „Heil Hitler”

 1. sara

  „W naszych utworach i w ich tekstach chwalimy rzeczy, które można postrzegać jako antytezę utopijnej, prawicowej ideologii z przeszłości” niech sie doucza najpierw troche co znaczy „narodowy SOCJALIZM” bo powtarzaja jedno z najwiekszych klamstw w historii jakoby naziztowski rezim Hitlera byl ruchem prawicowym podczas gdy byla to skrajna lewica

  Reply
  1. siemanoniewolnicy

   Cóż, każdy to nazywa tak jak chce, w ten sposób można wywnioskować ciągoty ideologiczne danej jednostki. Bez względu na nazwę prawda pozostanie prawdą. Można by równie dobrze podkreślić capslockiem „NARODOWY socjalizm” i dodać, że to prawica, bo nacjonalizm, m.in. dbanie o tzw swoich, wiadomo o co chodzi. Jeśli spojrzeć tak racjonalnie bez ciągot ideologicznych, to ten tzw przeszły komunizm był również NS tylko w innym opakowaniu.

   Reply
   1. sara

    Nie kazdy nazywa „tak jak chce” tylko jest jakas elementarna wiedza ktora obowiazuje ludzi inteligentnych i wyksztalconych, to nie sa zadne interpretacje pseudo myslicieli tylko suche fakty, ktore kazdy moze sobie bez zadnego problemu sprawdzic. To ze ty podkreslisz slowo narodowy nie zmnienia tego w najmniejszym stopniu ze to byl ruch czysto socjalistyczny lewicowy i z prawica nie mial nic wspolnego (na marginesie w Polsce tez nie bylo i nie ma zadnej partii prawicowej w parlamencie).

    Reply
    1. Bóg

     Nie rozumiesz przekazu. Jeszcze raz: to, że nazwiesz to czystym socjalizmem i lewicą bez najmniejszego zabarwienia prawicowego nie zmieni rzeczywistości, która jest jaka jest.
     Kwestia nazewnictwa, definicji co uważasz za prawice, lewicę, socjalizm etc.

     Reply
 2. Brodzisław

  Poziom bełkoty zawodników z Watian przewyższa większość tego co czytałem, a czytałem wiele. A poza tym kiepsko grają.

  Reply

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *