9 wiodących, duńskich wydawnictw zbojkotowało Volbeat. Tamtejsza prasa kolektywnie postanowiła, że w dniu premiery (2 sierpnia br.) nie opublikuje recenzji nowej płyty zespołu i odtąd w ogóle nie będzie o nim pisała w akcie solidarności z tabloidem Ekstra Bladet i metalową stroną Devilution.

Powodem jest odmówienie tym dwóm tytułom (i tylko im) przez Volbeat akredytacji na duńskie koncerty oraz poinstruowanie wydawcy (Universal), by nie wysyłał do nich przedpremierowo nowej płyty do recenzji. Powód nigdy wprost nie został podany przez zespół, ale nie jest tajemnicą, że wspomniane wydawnictwa jako jedyne niepochlebnie zrecenzowały ich poprzedni krążek.

Do zespołu wystosowano zarazem list otwarty, w którym wyjaśniono, że duńskie media nie będą tolerowały braku szacunku grupy względem wolnej i niezależnej prasy, i że ich bojkot nie skończy się, dopóki zespół, bądź jego przedstawiciele (Live Nation i Q-prime) nie zaczną ponownie traktować wszystkich na równi.

Na poparcie swojego stanowiska w liście tym zacytowano Larsa Ulricha (a więc Duńczyka, który pomógł Volbeat osiągnąć międzynarodowy status, a o współpracy z którym członkowie Volbeat mówią, że była „inspirująca”). Perkusista Metalliki swego czasu w wywiadzie właśnie dla Ekstra Bladet powiedział, że Metallica zawsze zachęcała prasę do recenzowania ich płyt i pisania relacji z koncertów, i że nigdy nie próbowała ingerować w treść publikowanych artykułów.

Pod listem podpisały się gazety Information, Politiken, Berlingske, Jyllands-Posten, Poplish, Blastbeat, Gaff oraz oba wspominane, wykluczone tytuły.

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *