Skażenie.

Od dźwięków licznika Geigera rozpoczyna się utwór „Mold”, otwierający trzeci pełnokrwisty album mołdawskiej formacji Infected Rain, grającej w klimatach metalcore’u oraz nu metalu. Bez zbędnego wstępu Infected Rain zasypuje nas lawiną surowych riffów, ciężkiego basu, podwójnej stopy, ponad którą unosi się agresywny, przechodzący gładko pomiędzy krzykiem, a czystym śpiewem wokal Eleny Cataragi, występującej pod pseudonimem „Lena Scissorhands”. Czasami pojawi się trochę rapu, odezwie się growl albo syntezator wyjdzie na moment ze ściany dźwięku w tle. Pełen zestaw, można powiedzieć, ale jest i problem, który tym razem częściowo leży po mojej stronie. Ujmując to dyplomatycznie: nie jestem fanem tego typu grania.

infected rain

To rzekłszy, muszę powiedzieć, że Infected Rain ma naprawdę sporą siłę rażenia. Zespół zawdzięcza to przede wszystkim wokalistce oraz pracy gitar. Nie znaczy to, że pozostałe instrumenty wyraźnie odstają od poziomu, ale stojąca za mikrofonem „Lena Scissorhands” absolutnie kradnie każdy moment. Jej charyzma nie bierze się jedynie z wyglądu lecz z wszechstronnego głosu, potrafiącego w ułamku chwili przejść od łagodnego, delikatnego śpiewu do wściekłego krzyku. To sprawia, iż utwory na 86 potrafią zaskoczyć nagłą zmianą i podsycają ciekawość słuchacza. Nawet dla niechętnego ucha dotrwanie do końca albumu nie jest męczące – jeżeli da się Infected Rain szansę, może się okazać że któryś z utworów zostanie z nami na dłużej.

Dla miłośników nu oraz core’u Infected Rain jest jazdą obowiązkową – tutaj nie ma dyskusji – ale, jak to bywa w przypadku muzyki ekstremalnej, nie każdemu przypadnie ona do gustu. Sięgając po 86 trzeba mieć na uwadze, iż pierwsze kompozycje to zbiór naprawdę ostrego grania, po których następuje zwrot w kierunku bardziej elektronicznych i progresywnych klimatów. Każdego zainteresowanego zachęcam do odwiedzenia witryny zespołu i przesłuchania kilku kawałków, aby samemu się przekonać, czy Infected Rain to muzyka akurat dla nas. Warto zacząć od wspomnianego, otwierającego album utworu Mold, który przekrojowo prezentuje największe atuty tego, bodaj najgłośniejszego  mołdawskiego zespołu.

8/10

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *