24.edycja Metalmanii odbędzie się 7 kwietnia w katowickim Spodku. Skład bardziej zróżnicowany niż w ubiegłym roku, więcej klasycznych dźwięków i parę niespodzianek.

Kontynuujemy odliczanie, prezentując po kolei wszystkie zespoły, które wystąpią tego dnia.

Po raz pierwszy zawitają do Polski kultowi thrasherzy z Xentrix. Zespół powstał w angielskim Preston w 1986 roku, pierwotnie jako Sweet Vengeance. Klasyczny skład grupy stworzyli: Chris Astley (śpiew, gitara), Kristian Havard (gitara), Paul MacKenzie (bas) oraz Dennis Gasser (perkusja). Po podpisaniu kontraktu z Roadrunner Records na rynku pojawiła się debiutancka płyta „Shattered Existence” (1989), wsparta trasą koncertową u boku Sabbat. Płyta zdobyła doskonałe recenzje w branżowej prasie, zespół okrzyknięto jako największą nadzieję metalowej sceny na Wyspach. Jeszcze w tym samym roku Xentrix wydał singiel „GhostBusters”, którego okładka (nieautoryzowane wykorzystanie logo z filmu o tym tytule) sprowadziła na zespół problemy natury prawnej. Płyta musiała zostać wycofana ze sklepów i zaopatrzona w nowy obrazek.

Grupa kontynuowała karierę, wydając kolejne albumy, na których wyraźnie słychać wpływy amerykańskich grup z centrum thrashu – Bay Area. W 1990 roku ukazał się longplay „For Whose Advantage?”, w 1991 EP „Dilute to Taste” a w 1992 znacznie już słabsze „Kin” oraz EPka „The Order of Chaos”. W latach 1990-1993 grupa zagrała również sporo koncertów, m.in. z Testament, Annihilator, Sepulturą i Tankard. Po wydaniu „Kin” kapela rozpadła się, by wznowić działalność z nowym wokalistą – Simonem Gordonem i drugim gitarzystą Andym Ruddem. W odmienionym składzie Xentrix nagrał w 1996 roku tylko jedną, ostatnią swoją płytę zatytułowaną „Scourge”.

W 2006 roku grupa reaktywowała się w oryginalnym składzie by zagrać kilka koncertów w Wielkiej Brytanii. Następnie zmienili nazwę na Hellfighter, by powrócić jako Xentrix w 2013. Najnowszy album czeka na wydanie.

Shodan to wrocławscy przedstawiciele technicznego death metalu. W 2016 wydali debiutanckiego długograja „Protocol Of Dying”.

Skyclad, czyli pierwsza kapela folkmetalowa w historii. Podobnie jak Xentrix prosto z UK, również pierwszy raz w Polsce. Powstał w 1990 roku w Newcastle za sprawą Martina Walkyiera, byłego wokalisty thrashowego Sabbat oraz Stevena Ramseya, gitarzysty Pariah (ówczesne wcielenie Satan). Wkrótce do zespołu dołączył również basista Pariah – Graeme English. Tych oto trzech muzyków tworzyło trzon zespołu do roku 2001, na przestrzeni ponad dekady nie poddając się zmianom na innych pozycjach w zespole. W roku 2001 Martin Walkyier, lider, współkompozytor i autor tekstów opuścił Skyclad, a jego miejsce zajął były gitarzysta rytmiczny i wieloletni producent zespołu – Kevin Ridley.

Skyclad od czasu swojego powstania przechodził wiele zmian w swoim brzmieniu, począwszy od surowego thrash metalu wzbogaconego o skrzypce, przechodząc później etapy bardziej folk rockowe by aktualnie otrzeć się o typowo hard rockowe brzmienie połączone z nieco orkiestralnymi bądź folkowymi aranżacjami. Skyclad jest ceniony zwłaszcza za bezpretensjonalne brzmienie, inteligentne i silnie zaangażowane teksty M. Walkyiera, dotyczące zarówno spraw społeczno-politycznych jak i bardziej osobistej strony życia, oraz chwytliwą melodykę.

Inverted Mind, czyli stoner/sludge z Krakowa. Zwycięzcy 10-tej edycji PKS – Przeglądu Kapel Studenckich. Jarają się Crowbar, Eyehategod, Amenra, Obscure Sphinx, Blindead, Dawnfall of Gaia, Neurosis.

Ceny biletów w przedsprzedaży:

 FAN – 666 PLN
Loża – 355 PLN
Sektory czerwone H, J – 260 PLN
Sektory czerwone + sektory niebieskie do X rzędu – 220 PLN
Sektory niebieskie od XI rzędu – 180 PLN
Płyta – 190 PLN
Bilety dostępne na stronach:
shop.metalmind.com.pl (KOLEKCJONERSKIE)

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *