Pomimo sporej ilości pomniejszych wydawnictw, „Grinding, Bombing, Thrashing” to dopiero drugi pełny album świdnickich grindcore’owców z Nuclear Holocaust. Nie ukrywam, śledzę ten zespół ze sporym zainteresowaniem praktycznie od samego początku działalności i dostawszy w ręce świeże wydawnictwo zadałem sam sobie pytanie- „Czyżby kolejna porcja tego samego, co zawsze?”, co bynajmniej w przypadku tego zespołu nie byłoby absolutnie niczym złym.

Odpowiadając na zadane powyżej pytanie- i tak i nie. Na pewno w dalszym ciągu jest to prosty grindcore, dosyć solidnie podszyty thrash metalem i punkiem. W dalszym ciągu nie ma ani jednego utworu, który śmiałby przekroczyć drugą minutę czasu trwania. I mówiąc najprościej i najogólniej- to w dalszym ciągu jest Nuclear Holocaust w pełnej okazałości.

A jednak jest w wielu miejscach inaczej, zaskakująco wręcz. Kompozycje są nieco inne. Nie powiedziałbym, że bardziej przemyślane czy rozbudowane, bo to byłaby istna potwarz. Ale całość jest bardziej różnorodna, pojawiają się pierwsze zwolnienia („The Hunters”), thrash metalowa podszewka też staje się coraz bardziej wyrazista. Jest po prostu ciekawiej, momentami wręcz zaskakująco,a  równocześnie jeszcze bardziej chamsko. Słychać, że panowie czują się w obranej stylistyce jak ryba w wodzie.

Brzmieniowo też jakoś więcej brudu i prymitywizmu się pojawiło. Słychać, że w dalszym ciągu mamy doczynienia z nagrywaniem na setkę, ale gitary jakoś przybrudzone. Na plus, zdecydowanie. Leciutką solą w uchu może tutaj być co najwyżej zbyt blaszany werbel ale to drażni tylko przy wolniejszych partiach. Skoro jesteśmy w temacie zmian w ogólny brzmieniu zespołu- wokal też jakiś inny. Znacznie więcej wyższych wrzasków, coraz mniej świńskich dołów. Na początku trochę drażniła ta zmiana proporcji, ale w ostatecznym rachunku na plus.

Podsumowując, mamy doczynienia z zespołem, który nigdy nie zawodzi. Zarówno tytuł albumu jak i okładka wyjątkowo trafne- Nuclear  Holocaust bombarduje nas samymi ciosami.

 

8.5/10

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *