Dziewięć lat po ostatniej Metalmanii, na której wystąpiły takie zespoły jak Megadeth, Satyricon i The Dillinger Escape Plan, 22 kwietnia w katowickim Spodku odbędzie się XXIII edycja kultowego festiwalu. Bilety trafią do sprzedaży już 28 października, a organizatorzy ogłosili pierwsze kapele:

moonspell

Moonspell to legenda portugalskiej sceny metalowej. Formacja działa już od 1992 roku i ma na swoim koncie 11 studyjnych albumów, z których takie tytuły jak np. „Irreligious” czy „Night Eternal” wyznaczały nową jakość w muzyce metalowej. W marcu zeszłego roku ukazał się najnowszy w dorobku album Portugalczyków, „Extinct”, na którym zespół kontynuuje swoją podróż w bardziej mroczne i gotyckie muzyczne regiony. Formacja w swoim rodzinnym kraju jest jedyną metalową grupą obok Metalliki czy Iron Maiden, której albumy lądowały na szczycie bestsellerów, a płyta „Memorial” z 2006 roku uzyskała status Złotej Płyty w Portugalii.

sodom

Sodom to kultowa formacja, która razem z takimi grupami jak Kreator, Destruction i Tankard tworzy czołówkę niemieckiej thrash metalowej sceny. W dyskografii grupy znajduje się 15 albumów studyjnych, z czego najnowszy, „Decision Day” ukazał się w sierpniu tego roku. Największy sukces zespół odniósł z płytą „Agent Orange”z 1989 roku, był to pierwszy thrash metalowy krążek, który znalazł się na niemieckiej liście bestsellerów, album ten umieszczony został także w podsumowaniu The 500 Greatest Rock & Metal Albums of All Time wg magazynu Rock Hard. Sodom to jedna z najlepiej sprzedających się niemieckich thrash metalowych formacji, grupa ma na swoim koncie ponad milion sprzedanych płyt.

furia

Furia to jeden z najlepszych, najbardziej utalentowanych i klimatycznych polskich zespołów metalowych ostatniej dekady, który pchnął rodzimą black metalową scenę w nowy wymiar. Muzycy znani są również z takich formacji jak Morowe, MasseMord, FDS i Duszę Wypuścił. Furia gościła już na takich wydarzeniach muzycznych jak OFF Festival czy Primavera Sound Festival. 16 października zespół ukazał światu podwójny mini-album zatytułowany „Guido”, zaś 14 listopada ukaże się najnowszy, piąty ‚duży’ album Furii, „Księżyc milczy luty”.

metalmania-plakat

Źródło: materiały organizatora

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *