ExMetal długo pracował nad tym, by się odnaleźć na gruzach innych projektów, by skrystalizować skład, by w końcu wyjść na prostą w poszukiwaniu własnego brzmienia. Dziś pracują nad nowym materiałem i wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie dla zespołu przełomowym.

Jak wygląda historia zespołu ExMetal oraz Wasze najważniejsze osiągnięcia?

ExMetal powstał z połączenia dwóch zespołów R.O.T. Mind i Exist. Początkowo to był poboczny projekt, który szybko przerodził się w coś większego. początkowo było nas trzech i doszedł do nas w późniejszym okresie Karol, nasz obecny gitarzysta rytmiczny. Nasz wokalista z R.O.T. Mind grał też w Exist i również obecnie gra na gitarze. Zaczęło się od wspólnego koncertu z Warhlack i The Tree dla WOŚP. Później było wiele mniejszych koncertów, a naszym najważniejszym osiągnięciem jak na razie jest koncert na Drugim Międzynarodowym Zlocie Miłośników Militariów, Enigma 2019 w Trzebini.

Co się działo przed erą ExMetal? Jak wyglądały Wasze wcześniejsze projekty?

Perkusista Paweł, basista Kamil i gitarzysta Adam, znaliśmy się od podstawówki. Grać razem zaczęliśmy dopiero pod koniec 2015 roku. Wtedy powstał R.O.T. Mind, po około tygodniu Adam, idąc po mleko spotkał dawnego znajomego i po krótkiej rozmowie zaprosił Szymona, który również grał na gitarze. Po mniej więcej pół roku pożegnaliśmy się z Adamem w wyniku zmiany miejsca prób. Na jego miejsce w niedługim czasie przyszedł Karol, którego Paweł perkusista poznał podczas praktyki zawodowej. Podczas zajęć w szkole, Paweł poznał również Damiana, w trakcie rozmowy dowiedział się, że gra w zespole Exist. Zaczęliśmy pracować nad własnym materiałem. Po około 2 latach dołączył do nas perkusista Błażej, później pojawił się Maciej – brat Błażeja. Grał na basie i w coverach robił wokal. w sumie Exist zagrał 5 koncertów z czego pierwszy odbył się na dniach Orzesza. Po czasie doszło do rozpadu zespołu, odbywało się coraz mniej prób. Wiadomo , jak bywa. Aż w końcu Damian został sam. Więc zaprosiliśmy go do nas w roli wokalisty. R.O.T. Mind był zespołem rock/heavy metalowym, zagraliśmy jeden koncert w Bytomiu na Zimowym Motocyklowym Zlocie Pingwina. Nagraliśmy parę amatorskich nagrań w garażu. Po czasie zaczęliśmy mieć parę problemów, zaczęliśmy pracować nad pobocznym projektem, który w niedługim czasie stał się głównym… i tak powstał ExMetal. Wtedy również rozstaliśmy się z gitarzystą Szymonem.

Sporo zatem się działo, nim ExMetal się skrystalizował. Lądujecie w końcu w studiu, by nagrać swój materiał. Czujecie się na to gotowi?

Wcześniej byliśmy w studiu Leona i nagraliśmy demo zatytułowane „Bez Kościoła”, więc mniej więcej wiemy, jak wygląda praca w studiu. Pierwszy szlif już za nami. A nowy materiał, który nagrywamy mamy dopracowany. Realizujemy go w Kiwi Records w Rudzie Śląskiej.

Jaki materiał planujecie tam nagrać? Ile kawałków? W jakim klimacie?

Planujemy nagrać EP-kę, około pięciu kawałków plus cover. Wydawnictwo będzie w klimatach heavy/thrash/groove metalowych, cover będzie niespodzianką. Na pewno jeszcze raz nagramy „Bez Kościoła”, ponieważ dokonaliśmy zmian w tekście i zmiany stroju. Na EP-ce będzie można znaleźć „Legion”, który jest niczym innym, jak utworem przy którym publika ma się dobrze bawić. Oprócz tego, na płycie znajdą się utwory, w których pojawia się ważna dla nas tematyka, mam na myśli utwory „Manifest” i „Struktura Obłędu”. Te kawałki w naszym odczuciu są cięższe i bardziej rozbudowane. „Kobiety i Wino” jest przyjemnym w odbiorze kawałkiem, ponieważ lubimy gdy kobieta w ręku trzyma wino, ten utwór z uwagi na to, że jest bardziej w stylu groovemetalowym, jest też bardziej skocznym utworem.

Jak wyglądają Wasze plany względem tego wydawnictwa? Jak i kiedy chcecie je wydać?

Nie mamy ciśnienie ani określonych planów. EP-kę chcemy wydać w bieżącym roku. Planujemy trasę promującą krążek i przynajmniej dwa teledyski.

Choć Wasza nazwa wskazuje gatunek muzyczny, jakim się paracie, to w udostępnionych dotychczas utworach można usłyszeć o wiele więcej. Jakie nurty staracie się łączyć?

Staramy się łączyć wiele nurtów muzyki metalowej. Przede wszystkim, staramy się dążyć do połączenia thrash/heavy/groove z odrobiną punka i hard rocka.

Pochodzicie ze Śląska – mawia się, że to polskie zagłębie metalu. Czy też tak uważacie? Jak wygląda Wasza lokalna scena?

Uważamy, że Śląsk jest zagłębiem metalu, aczkolwiek dla ludzi z zewnątrz nie zawsze jest to widoczne. Ze Śląska pochodzi dużo zespołów oraz z własnego doświadczenia wiemy, że jest wiele klubów i pubów w klimatach metalowych, w których są organizowane koncerty gdzie często grają bardzo znani wykonawcy.

Gdzie na bieżąco można śledzić Waszą aktywność?

Zapraszamy przede wszystkim na:

Facebook: https://www.facebook.com/ExMetal66/

Instagram:  https://www.instagram.com/exmetalofficial/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCZ-NQ5df5N3okxx3twhYdpQ

Dziękujemy za rozmowę.

My również dziękujemy redakcji Heavyrock – wszystkich Czytelników zachęcamy do sprawdzenia naszej muzyki.

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *