Mietall Waluś, polski muzyk rockowy i alternatywny opowiada szerzej o swoim projekcie społeczno-artystycznym MaszMnie!

Głównym celem tej inicjatywy jest wsparcie osób chorych i podatnych na depresję oraz ich najbliższych. – To ważne, by szczególnie teraz, w tych trudnych dla nas wszystkich czasach, osoby dotknięte samotnością, lękami czuły, że jesteśmy z nimi bardziej, niż kiedykolwiek – mówi muzyk.

Premiera

Projekt MaszMnie! ma za zadanie popularyzowanie wiedzy na temat występowania i konsekwencji depresji oraz radzenia sobie ze stresem. Po wielu miesiącach przygotowań oficjalna premiera projektu miała odbyć się 14 marca 2020 roku w ramach konferencji muzycznej towarzyszącej Fryderyk Festiwal 2020 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

– Z przyczyn wiadomych tak się nie stało – mówi Mietall – Pierwotnie chcieliśmy jeszcze poczekać z oficjalną premierą, jednak widzimy, że wrażliwość na problemy depresji jest teraz szczególnie ważna. Gdy jesteśmy wszyscy od siebie odizolowani, powinniśmy wyciągnąć rękę do tych, którzy z uwagi na swoją samotność, stany lękowe czy depresję potrzebują tego najmocniej. Chyba nie będzie bardziej odpowiedniego momentu – dodaje.

O projekcie

W ramach projektu planowane są liczne działania zwiększające świadomość na temat problemów emocjonalnych min.: akcje społeczne, spotkania edukacyjne oraz koncerty. Osobom, które doświadczają depresji i ich rodzinom będzie oferowana pomoc psychologiczna przez sprawdzone placówki medyczne. Pierwszą, która podjęła się współpracy jest Centrum Medyczne Gabos z Piekar Śląskich.

– Dużo mówi się o depresji i wydaje się, że temat jest „przegadany”, a nawet modny, ale tak naprawdę mało rozumiany przez społeczeństwo. Ja chce zrobić ważny krok do przodu. Żyję w świecie, gdzie otaczam się artystami, muzykami, różnymi ludźmi, nie ma reguły. Dużo przeżyłem i wiele widziałem. Niejeden sięgał po alkohol czy narkotyki, przez samotność, która doprowadzała później do tragedii.

Bezpłatna aplikacja mobilna wspierająca walkę z depresją stworzona przez muzyka

Jednym z narzędzi wsparcia jest pierwsza polska aplikacja mobilna, której pomysłodawcą jest i twórcą jest muzyk rockowy. – Pracowałem 10 miesięcy nad tym projektem, mam za sobą ponad sto spotkań z psychologami, lekarzami i profesorami. W dalszej kolejności graficy oraz partnerzy, którzy postawili przysłowiową „kropkę nad i”. Ta aplikacja, umożliwia kontakt z ludźmi, którym nieobojętny jest problem depresji, co dziś jest szczególnie ważne. Dla mnie i mojego zespołu celem, który wytyczyliśmy sobie w tamtym roku, jest to aby ten projekt i aplikacja ujrzały światło dzienne i co najważniejsze, by można było mieć do nich dostęp za darmo. Jest tam specjalnie przygotowany „test” który pomoże zdiagnozować objawy depresji i zaleci odpowiednie kroki. A w najbliższym czasie aplikacja będzie wzbogacana o nowe funkcjonalności.
– komentuje Mietall.

Aplikacja będzie wzbogacana w naukowe, specjalistyczne artykuły które przybliżą nam wszystkim, czym jest depresja, jak z nią walczyć i gdzie poszukać profesjonalnej pomocy. Znajdą się również między innymi wywiady z artystami, sportowcami, ludźmi nauki, jak również felietony kierowane do naszych bliskich, przyjaciół, znajomych, którzy nie radzą sobie w trudnych momentach życia. Będzie się na bieżąco aktualizowana i wzbogacana o nowe funkcjonalności wspierające radzenie sobie z depresją.

– Żyjemy w świecie, gdzie czujemy się coraz bardziej samotni i nie radzimy sobie z życiem z wielu powodów. Coraz więcej ludzi zatraca się w wirtualnej krainie, nie rozmawia ze sobą, zamyka się w sobie. Chciałbym za pomocą aplikacji trafić do tych ludzi, by po jej ściągnięciu mogli zapoznać się bliżej z tematem depresji i uzyskali wskazówki, jak z nią walczyć.- mówi Mietall Waluś.

Aplikację „MaszMnie!” można pobrać za darmo na platformach Google Play czy App Store. Linki znajdują się na stronie https://maszmnie.org

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *