Już pojutrze (23 stycznia) podczas Sundance Film Festival swoją premierę miał będzie szwedzki film Lord Of Chaos w reżyserii Jonasa Åkerlunda (dawnego perkusisty Bathory, reżysera klipów The Prodigy, Rammstein, Madonny i in.). Póki co nie wiadomo jeszcze, gdzie później będzie można zobaczyć ten film.

Produkcja jest adaptacją wydarzeń opisanych w książce o tym samym tytule z 1998 r., mających odzwierciedlać początki norweskiego black metalu. Całość skupia się głównie wokół ekstremalnej historii zespołu Mayhem i jego członków (samobójstwo wokalisty Deada, zabójstwo Euronymousa przez Varga Vikernesa, podpalanie kościołów przez mainmana Burzum, etc.).

lords of chaos film

Jonas, który jest zarazem współscenarzystą produkcji, określił ją jako „hołd dla praojców death metalu”, czyli wspomnianego Mayhem właśnie. Problem w tym, że sami bohaterowie tej historii w pełni się od tego hołdu odcinają. Necrobutcher, basista Mayhem, w wywiadzie dla Rolling Stone z 2015 r. powiedział:

Ta książka, Lords Of Chaos, to jebany śmieć, z którego jacyś głupi Szwedzi zrobią film i to nie jest OK. Zrobię wszystko, co mogę, by zatrzymać tę produkcję… Powiedzcie Szwedom i ludziom z Hollywood, żeby poszli się jebać.

Wtórował mu gitarzysta Snorre „Blackthorn” Ruch:

Myślę, że wszyscy, którzy znają norwerski black metal, wiedzą dobrze, że ta książka to był chłam i że wszyscy jesteśmy sceptyczni i negatywnie nastawieni do ekranizowania jej.

W 2016 r. Varg stwierdził, że zarówno on (Burzum) jak i członkowie Darkthrone i Mayhem odmówili prawa do wykorzystania ich muzyki w filmie (pełna wypowiedź na wideo poniżej). Nie usłyszymy więc w tej ekranizacji black metalu z Oslo, o którego narodzinach opowiada.

Ferniz (Darkthrone) powiedział wtedy również, że poproszono go o wykorzystanie ich logo, na co również nie dali zgody.  O całym filmie natomiast powiedział tak:

Co do tego tego filmu o naszej black-metalowej sytuacji w późnych latach 80. i na początku 90. (lords of chaos): TO NAJGORSZY POMYSŁ OD CZASÓW NIE KROJONOEGO CHLEBA (cytujcie mnie i wyraźnie udostępniajcie, PROSZĘ)

Jednocześnie Necrobutcher – we współpracy z norweską firmą Motion Blur – szykuje własny film ukazujący całą historię zgodnie z ich wersją wydarzeń. Całą sytuację innym razem podsumował nieco łagodniej:

Skontaktowali się ze wszystkimi za naszymi plecami, z członkami naszych ekip, wszelkimi ludźmi z nami związanymi, w bardzo przebiegły sposób. To złe podejście. Robisz film o jakimś zespole? Pierwszymi ludźmi, z którymi ja bym się skontaktował, byłby sam zespół, który poprosiłbym o pozwolenie na użycie jego muzyki. Nie przychodź już później, bo nie damy na to zgody.

Jak widać żadna z tych rzeczy, czy opinii nie stanęła na przeszkodzie w ostatecznej realizacji „Lords Of Chaos”, który – warto przypomnieć – został ogłoszony światu z przytupem godnym 20th Century Fox (która jest jedną z wytwórni zaangażowanych w ten film). Niektórych odtwórców głównych ról mogliśmy bowiem zobaczyć w akcji za sprawą Metalliki i jej teledysku do utworu „ManUNkind” wydanego przy okazji premiery ostatniej płyty Hardwired… To Self-Destruct. W filmie wystąpią m.in.:

4 Komentarze „Lords Of Chaos”: szczegóły filmu o początkach norweskiego black metalu

  1. Apos

    Jak się dwóch filozofów wzięło za pisanie książki o czymś o czym za bardzo nie mają pojęcia i w czym nigdy nie uczestniczyli to musiał wyjść chłam. Kupiłem książke z ciekawości – chwytliwy tytuł i okładka – i ledwo ją zmordowałem do końca, takie gówno. Po filmie nie spodziewam się niczego więcej…
    Polecam za to Black Metal Ewolucja Kultu

    Reply

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *