Metallica otrzyma w tym roku królewską Polar Music Prize, a wraz z nią milion szwedzkich koron, które przeznaczy na cele charytatywne. W zw. z tym faktem Lars Ulrich udzielił wywiadu dla Szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej (wideo poniżej), w którym zapytany został m.in. o jego „totalnie unikalny” styl gry. Jak odparł:

Dla mnie zawsze na pierwszym miejscu były utwór i zespół. Perkusja, gitara, czy cokolwiek, stanowią tylko elementy całego obrazu. Więc musisz zawsze zostawić swoje ego w drzwiach i robić to, co jest najlepsze dla utworu, dla muzyki, dla ogólnego brzmienia.

[czyż to nie idealny moment do wtrącenia pytania o ściszenie basu do zera na Justice? – red.]

Zawsze najbardziej interesującą rzeczą w graniu na perkusji jest to, jak wtłoczyć ją we wszystko, co się dzieje. Jak pracować z akcentami, czy specjalnymi uderzeniami itd., by wszystko było bardziej rytmiczne, albo dynamiczne, czy żeby nadać temu swoistej namacalności.

Nigdy nie interesowały mnie umiejętności. „Oh, wow! Ten gość jest świetny!” Tak, jest taki świetny, ale to nie znaczy, że dodaje swingu, albo że potrafi pracować w grupie, czy kolektywie.

Choć wyrosłem słuchając takich ludzi jak Ian Paice z Deep Purple, który oczywiście posiadał wielkie umiejętności, kocham zarazem ludzi takich jak Phil Rudd (AC/DC), czy Charlie Watts (The Rolling Stones), którzy posiadają pewne umiejętności, ale myślę, że w oczach wielu purystów może nie mają ich aż tak wiele, bo nie są zbyt techniczni. Ale posiadają inną zdolność, która dla mnie jest równie wartościowa, cenna i ważna – mają swing, wprawiają wszystko w ruch, dodają tej fizyczności, której potrzeba.

Zawsze postrzegałem perkusję jako instrument grupowy. Nigdy nie byłem zainteresowany grą samemu – wiesz, siedzeniem w piwnicy i ćwiczeniem solówek całymi godzinami, to nie dla mnie. A więc bycie w zespole, pisanie utworów, nagrywanie płyt, bycie częścią grupy, bycie częścią zespołu, to mnie zawsze fascynowało.

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *