O ile dla filmów z serii “Władcy Pierścieni” metalowym odpowiednikiem jest Blind Guardian lub ewentualnie mocniejsze partie kanonu Nightwisha, to „Gra o Tron” jest bardziej porównywalna do Autopsy lub Immortal. Zastanowiliśmy się więc… który z bohaterów najlepiej reprezentuje metalowość? Oto dokładna (ekhem) analiza naukowa.

To nieuniknione – poniższy tekst zawiera spoilery z pierwszej z czterech serii serialu oraz odpowiadających jej książek Pieśni Lodu i Ognia.

  1. SER BARRISTAN SELMY

Na pierwszy rzut oka wybór ten może wydać się zaskakujący, ale Lord Dowódca Straży Królewskiej jest jednym z niewielu dobrych kolesi w serii – co powinno go praktycznie z miejsca zdyskwalifikować. Chodzi o to, że ponieważ domeną heavy metalu jest zło, najczęściej mówimy, że to po prostu zły gatunek (Black Sabbath, Angel of Death, itd.) lub  wykorzystujemy go dla uzyskania dramatycznego efektu (death metal), a przez to pomijamy cały podgatunek tej muzyki poświęcony herosom (power metal). Dlatego pozytywni bohaterowie też mogą być metalowi. Dodatkowo ten gość naprawdę umie skopać tyłek i wymaga szacunku niezależnie od wieku. A poza tym to, iż jest prawdziwie lojalnym człowiekiem, podobnie jak fani metalu wobec uwielbianych przez siebie zespołów, sprawia, że jest prawdziwym metalowcem.

youtu.be/6QoqYXuA8LI

  1. YARA GREYJOY

Zacznijmy od tego, że wszyscy Żelaźni Ludzie są diabelnie metalowi (zwą ich w końcu pieprzonymi Żelaznymi Ludźmi, do cholery), nawet zanim staje się oczywiste, że stanowią po prostu westeroski odpowiednik wikingów.  A więc można było przypuszczać, że jeden z nich znajdzie się w tym zestawieniu. Yara wygrywa ze względu na to, że jest lepszą metaforą wikingów niż wszyscy dookoła niej – sprytnie przechytrza swojego brata i podejmuje dużo bardziej przytomne decyzje taktyczne niż urodzony wojownik Theon. Och, i jej determinacja, kiedy całkowicie się na czymś koncentruje, jest wręcz żelazna.

youtu.be/fK5eB1mF694

  1. JAQEN H’GHAR

Istnieje szansa, że ten wpis wywoła Wasz aprobujący krzyk „TAK!” lub pytanie w konsternacji „że kto?”. Ten rudo-siwy zabójca z Braavos, mający wiele twarzy, morduje bez skruchy i mrugnięcia okiem, lecz niezwykle umiejętnie i w doskonałym stylu. Plus „valar morgulis” („wszyscy muszą umrzeć”) jest bardzo metalową frazą, jeśli kiedykolwiek takowa istniała. Sprzedane.

youtu.be/qzFfRLcElY8

  1. SANDOR CLEGANE

Prawdopodobnie najbardziej złożony antybohater serii, Ogar, jest jedną z wielu postaci, w przypadku których nigdy nie jesteśmy pewni, czy nienawidzimy ich brutalnego, sadystycznego, niemoralnego charakteru, czy uwielbiamy ich za bycie skurczybykami nie do zajechania, którzy wypowiadają więcej niezapomnianych kwestii niż jest dźwięków w solówkach gitarowych Testamentu. Jedno jest pewne – z Sandorem Clegane nie ma żartów. Śmiertelny w walce, bezwzględny kiedy trzeba, choć w rzeczywistości wyniszczony bohater tragiczny, którego gniew na cały świat jest uzasadniony, nawet jeśli sposób jego ekspresji już nie jest. Innymi słowy, młodszy z braci Clegane jest jak jeden z black metalowców z wczesnych lat 90., który przekroczył wszelkie granice… jedynie z większą liczbą trupów na koncie.

youtu.be/7_USTzNJRfI

  1. QYBURN

Były maester ma zdecydowanie złowrogie usposobienie, co stanowi dobry początek, ale to dopiero gdy odkryjesz przyczynę jego wyrzucenia z zakonu, staje się on wystarczająco metalowy, by Amon Amarth przy nim zbledli. Qyburna cechuje heretycka fascynacja wiedzą zakazaną oraz nauką, która w powszechnej świadomości uchodzi za zbyt niebezpieczną i niemoralną, by posiadł ją człowiek. Konformistyczni maesterzy, niezbyt z tego zadowoleni, pozbawili go łańcucha i pozbyli się go. Prawdopodobnie sam George R. R. Martin nie wpadł na to podczas wymyślania postaci Qyburna, ale analogia do upadłego księdza, który zaczyna czcić Szatana jest tak przekonująca, że zrozumiemy, jeśli pomyślisz, że Dimmu Borgir napisał utwór ‘In Sorte Diaboli’ o nim.

youtu.be/4NgIoIcTNoA

  1. OBERYN MARTELL

Czy to w ogóle wymaga wyjaśnienia? Czerwona Żmija jest bardziej metalowy niż gigantyczny płonący miecz wbijany w beczkę piwa. Walczy, pieprzy, ma werwę i styl, i jest niczym zwycięzca dla wiecznie niekochanych i niesprawiedliwie oczernianych.

youtu.be/1hNG25doLis

  1. BIAŁY WĘDROWIEC

To niesamowite, jak bardzo cała mroźna północna strona “Gry o Tron” przypomina coś wyjętego z tekstów zespołu Immortal, a zwłaszcza Biały Wędrowiec. Ponury i lodowaty? Jest. Z serca zimy? Jest. Starożytne demony lodu zdecydowały o ściągnięciu na świat ciemności i chłodu? Jest. Obłędny „spacer kraba” i zabójcze barwy wojenne? Niestety nie, ale lobbujemy producentów serialu, by pokazali to w przyszłych sezonach. Wątpimy, że Martin jest rzeczywiście fanem black metalu, ale jakaś cząstka nas ma nadzieję, że robi rzeźnię przy dźwiękach ‘Damned In Black’, kiedy pisze sceny mające miejsce na północy.

youtu.be/P6yoS3LFIFM

  1. KRÓL ROBERT BARATHEON

Brodaty, żłopiący piwo, mający serce na właściwym miejscu nawet jeśli nie zawsze jest w stanie ziścić swoje intencje, Król Robert jest kolejną tragiczną postacią. Jesteśmy nieco zaskoczeni, że nie wychodzą lawinowo imponujące doomowe nagrania oparte na jego historii. Właściwie to biorąc pod uwagę jego zamiłowanie do młota bojowego, byliśmy tak zaskoczeni jego nieobecnością na pierwszym miejscu tej listy, że aż musieliśmy sprawdzić nasze wyliczenia, ale potem przypomnieliśmy sobie, że został ubodnięty przez dzika, ponieważ był zbyt pijany, co jest zdecydowanie niemetalowe. Jednak to, że skończył na trzecim miejscu tej listy pokazuje, jak bardzo metalowe jest w nim wszystko inne.

youtu.be/q6GW03WsFgU

  1. BRIENNE Z TARTHU

Prawdopodobnie najlepsza wojowniczka z Westeros, Brienne, jest na tym świecie kobietą, która nakazuje przedstawicielkom swojej płci zamknąć się i wrócić do dziergania kotków i lepienia pierogów, a w odpowiedzi sieka swoich wrogów na śmierć. Należy dodać, że ma swój własny surowy kodeks, za którym podąża, czyli coś, w co wierzy bardziej niż w samą siebie. Jest niestety niewłaściwie osądzana przez wszystkich dookoła, przez co wielu metalowców może się utożsamiać z jej historią. Jest jedynie bardziej opancerzona, naturalnie.

youtu.be/uX2fofPEgD4

  1. TYRION LANNISTER

Przyczyną tego, że jego ojciec Tywin, jak się okazało, nie mógł srać złotem, było w rzeczywistości to, że wszystko, co było w Lannisterach metalowe, zostało zużyte na Tyriona. Pije jak smok, bzyka przy każdej okazji, ma więcej odwagi niż lew z herbu jego rodziny, jest bystrzejszy niż na to wygląda, nikczemnie włada językiem i nikt go nie docenia. Plus to, że wbrew temu, co mogą myśleć inni, ma dobre serce i nie jest bezuczuciowym draniem, za jakiego go ludzie uważają. Metalowszy niż reszta.

youtu.be/fpYQKIxnBl4

 Źródło: http://metalhammer.teamrock.com/features/2015-04-12/the-ten-most-metal-game-of-thrones-characters

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *