Jak donosi The Pulse Of Radio, wokalista Pearl Jam, Eddie Vedder opublikował na stronie zespołu długie oświadczenie, w którym odpowiada na ataki kierowane pod jego adresem związane z jego antywojenną przemową wygłoszoną podczas występu w Anglii 11 lipca.

Według niektórych Vedder swoimi uwagami oskarżył Izrael o podżeganie do wojny w trwającym konflikcie z Palestyną, z kolei inni komentatorzy wspierają zdanie piosenkarza. Poniżej możecie zobaczyć nagranie z przemową wygłoszoną w Anglii.

Vedder w swoim oświadczeniu napisał:

Większość z nas słyszała Johna Lennona śpiewającego ‚You may say I’m a dreamer… but I’m not the only one.’ Niektórzy z nas, po kolejnej dawce porannych wiadomości pełnych śmierci i zniszczenia, czują potrzebę zwrócenia się do innych i sprawdzenia czy nie jesteśmy sami w naszym oburzeniu. W wiadomościach każdego dnia słyszymy o około dwunastu różnorodnych konfliktach, z których relacje stają się coraz bardziej przerażające, a poziom smutku nieznośny. Co stanie się z naszą planetą, kiedy ten smutek zmieni się w apatię? Ponieważ czujemy się bezradni. I odwracamy głowy i przechodzimy dalej.

Obecnie pełen jestem nadziei. Ta nadzieja czerpie z rzeszy ludzi, dla których nasz zespół miał szczęście grać w noc po występie w Europie. Widząc flagi tak wielu, różnych krajów, i mając zebrane przed sobą ogromne tłumy pokojowo i radośnie nastawione było inspiracją dla słów, które czułem, że muszę dobitnie przekazać.

Próbując wygłaszać apel o więcej pokoju na świecie na koncercie rockowym, odzwierciedlamy uczucia  osób z którymi mieliśmy kontakt, byśmy wszyscy mieli lepsze zrozumienie siebie nawzajem. To jest coś z czego nie zrezygnuję w najbliższym czasie.

Nazwijcie mnie naiwnym. Wolę już być naiwny, szczery i pełen nadziei niż zrezygnować i nic nie powiedzieć ze strachu przed mylną interpretacją i srogą karą.

Większość ludzi na tej planecie jest bardziej zaaferowana pogonią za miłością, zdrowiem, rodziną, jedzeniem i schronieniem, niż za jakąkolwiek wojną.

Wojna sprawia ból. Sprawia ból bez względu na którą stronę spadają bomby.

Ze wszystkimi osiągnięciami nowoczesnej, globalnej technologii, ulepszonej komunikacji i urządzeniami informacyjnymi, poznaniem ludzkiego genomu, wysłaniem maszyn na Marsa itp. czy naprawdę musimy akceptować niszczycielską rzeczywistość, że konflikt będzie rozwiązany z pomocą bomb, morderstw i aktów barbarzyństwa?

Jesteśmy tak godnym uwagi gatunkiem. Zdolnym do tworzenia piękna. Zdolnym do wzbudzającego podziw rozwoju. Musimy być zdolni do rozwiązywania konfliktów bez rozlewu krwi.

Nie wiem jak pogodzić tę pokojową tęczę flag, które widzimy każdej nocy na naszych koncertach z codziennymi informacjami o tuzinach globalnych konfliktów i ich okropnych konsekwencji. Nie wiem jak przetrawić uczucie winy i współudziału, kiedy słyszę o śmierci cywilnej rodziny z USA na skutek ataku dronów. Wiem jednak, że nie możemy pozwolić smutkowi przemienić się w apatię. I wiem, że wiedzie nam się lepiej, kiedy wyciągamy ręce do siebie nawzajem.

Mam nadzieję, że kiedyś do nas dołączycie…

Nie będziecie słuchać co system ma wam do powiedzenia.

Krytycy Veddera uważają, że artysta w swojej przemowie podczas koncertu oskarżył Izrael o podżeganie do wojny w trwającym, potęgującym się konflikcie militarnym z Palestyną. Jerusalem Post nazwał jego przemowę „antyizraelską diatrybą” i zamieścił reakcje fanów z Izraela, w tym radiowego DJ’a Bena Reda, który rozpoczął kampanię na rzecz występu Pearl Jam w Izraelu. Obecnie DJ do Veddera kieruje takie słowa:

Eddie Vedder, twoja prawdziwa twarz w końcu została odsłonięta. Nie jesteś zaproszony do przyjazdu tutaj. Osobiście nie chcę cię tu widzieć i skasuję stronę na Facebooku zachęcającą Pearl Jam do przyjazdu do Izraela, jak tylko ujawnię kim naprawdę jesteś.

Następne występy Pearl Jam odbędą się na jesieni, kiedy 1 października zespół ruszy w trasę po Północnej Ameryce.

Fragment występu z 11 lipca z przemową wygłoszoną przez Veddera:

www.youtube.com/watch?v=X4ukBCCyczA

123737_eddie_vedder_500

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *