Dave Lombardo udzielił wywiadu w audycji radiowej „Heavy Metal Mayhem”. Były perkusista Slayera mówił dużo o przemyśle muzycznym, sprzedaży płyt i procesie, który Lars Ulrich wytoczył przeciwko Napsterowi. Najciekawsze fragmenty wypowiedzi muzyka tłumaczymy poniżej:

O spadku dochodów, które osiąga przemysł muzyczny:

To zawsze była ciężka sprawa. Przemysł muzyczny to biznes, którego trudno jest być częścią. Jest tam dużo wzlotów i upadków. Musisz sobie radzić z tymi zmianami. Powiedzmy wprost… Każdy narzeka na przemysł płytowy, tantiemy, pobieranie z internetu… Wiesz, musisz po prostu znaleźć inne, lepsze sposoby na sprzedaż swojej muzyki – czy używanie swojej muzyki. Musisz czerpać korzyści z innych rzeczy, innych przedsięwzięć.

O tym, czy Dave przewidział już wcześniej obniżenie dochodów przemysłu muzycznego:

Nie. Ale na pewno zauważyłem, gdy zaczęło się to dziać – w latach, w których pojawił się Internet, pobieranie z Sieci, gdy stworzono Napstera, zacząłeś dostrzegać zmianę na twoich czekach za tantiemy. To nie było jednak coś, co mógłbyś przewidzieć – to po prostu się stało.

O tym, czy Lars Ulrich z Metalliki słusznie wystosował w 2000 roku proces przeciwko Napsterowi, chcąc zapobiec nielegalnemu pobieraniu muzyki:

Tak, Lars miał racje. Był mądry. Próbował z tym walczyć. To była odważna rzecz ze strony jego i całego zespołu. Ale, niestety, to wciąż ma miejsce i tak naprawdę nie ma nic, co moglibyśmy na to poradzić.

O niechęci ludzi do płacenia za płyty, spowodowanej tym, że każdy może je pobrać za darmo:

Widzę czasami, jak ktoś wstawia na Facebooka czy Twittera zdjęcia z kawą, za którą zapłacił 5 dolców, ale ta sama osoba nie można dać jedynie 99 centów za pobranie muzyki. To do dupy, ale tak właśnie to wygląda. Takie są czasy. Nie możesz się nad tym zbytnio zastanawiać. Musisz po prostu kontynuować robienie tego, co kochasz i iść do przodu. Jednak dni, w których wydawało się jakiś krążek i dostawało pół miliona dolarów zaliczki już przeminęły. Nie da się z tym nic zrobić. Tak jak powiedziałem – musisz ruszyć do przodu.

Dave Lombardo: Lars Ulrich "był mądry", podejmując walkę z Napsterem

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *