Charles Manson, słynny przywódca kultu i morderca, zmarł 19 listopada w wieku 83 lat z przyczyn naturalnych, odbywając wyrok dożywocia w kalifornijski więzieniu.

Manson był też jednak aktywnym muzykiem i poetą, co w połączeniu z jego mroczną działalnością sprawiło, że stał się popularny nie tylko w kręgach undergroundowych, ale i w mainstreamie.

Trent Reznor z Nine Inch Nails – komponując jeden z albumów zespołu – mieszkał w domu, w którym „rodzina” Mansona dokonała brutalnego morderstwa Sharon Tate – ciężarnej żony Romana Polańskiego. Nagrał tam też teledysk do utworu „Gave Up”. Jego osobą inspirowali się także Marilyn Manson, Kasabian, czy Guns N’ Roses.

Do tej grupy najwyraźniej zalicza się także gitarzysta System Of A Down, Daron Malakian, który tak na facebooku wspominał wpływ, jaki wywarł na niego Manson:

Bardzo mi smutno z powodu śmierci Charlesa Mansona. W czasie, gdy pisałem album Toxicity, wywiady z Mansonem i jego muzyka wywarły na mnie jako na artystę duży wpływ. Utwór „ATWA” nazwałem po organizacji środowiskowej Mansona. Interesował mnie sposób, w jaki artykułował swoje myśli i poglądy na społeczeństwo, nie jego morderstwa. Obraz na tym zdjęciu z motywem Charlesa Mansona [poniżej] namalował mój ojciec na moją prośbę. Później użyłem go jako artwork do utworu „Fucking” Scars On Broadway, który wydano na limitowanym winylu.

Kiedy jego pochlebne słowa wobec Mansona spotkały się z krytyką części fanów, odpowiedział im w komentarzach tak:

Jeśli wszystko, co wiecie o Mansonie to to, co sprzedały Wam media, to nie winię Was za negatywne komentarze. Druga strona Mansona była jednak taka, że był kompozytorem, którego utwór „Look At Your Game” doczekał się coveru od Guns N’ Roses [utwór znajduje się na płycie The Spaghetti Incident, choć nie widnieje na trackliście – red]. Pojawiają się w nim trafne spostrzeżenia odnośnie społeczeństwa i środowiska, z którymi nawet niektórzy z tych z was, którzy nazywają mnie obrzydliwym, nie mogliby dyskutować, gdyby tylko poświęcili czas na lekturę wywiadów z nim. Powiedziałbym, że to wy jesteście obrzydliwi, jeśli nie zgadzacie się z nim w niektórych z tych kwestii.

Gdyby Manson był tylko jakimś idiotą, który zabijał ludzi, nie zainspirowałby mnie w żaden sposób.

Nie popieram morderstw i morderców w żaden sposób!

Manson był geniuszem, który potrafił artykułować swoje myśli na bardzo mądre sposoby. To był Manson, który wpłynął na mnie jako na artystę.

Do wszystkich, którzy mówią, że cieszą się z jego śmierći i że powinien spłonąć w waszym wyimaginowanym piekle, powinniście się wstydzić. Wydajecie się równie źli w swoich myślach jak ci mordercy, których mówicie, że tak nienawidzicie.

charles manson

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *