Członkowie greckiego Rotting Christ zostali aresztowani w Gruzji na podstawie (dość wątpliwych) podejrzeń o terroryzm, rzekomo wysnutych z powodu ich nazwy. Jak napisał Sakis Tolis, frontman zespołu:

Przybyliśmy do Tibilisi, stolicy Gruzji, rankiem we wtorek, 12 kwietnia. Po typowym sprawdzeniu dokumentów na granicy ja i mój brat zostaliśmy zatrzymani przez policję w drodze na lotnisko. Po kilku minutach nakazano nam jechać za radiowozem w inny rejon lotniska pod pretekstem dalszego przesłuchania przed wjazdem do kraju.

Zamiast tego zatrzymano nam paszporty i zabrano telefony komórkowe i zaprowadzono do celi. Kiedy żądaliśmy, by powiedziano nam, z jakiego powodu zostaliśmy aresztowani, powiedziano nam po prostu, że to „tajne” informacje. Nasi prawnicy powiedzieli nam później, że byliśmy na liście niechcianych osób, że służby bezpieczeństwa narodowego oznaczyły nas jako „satanistów” i tym samym jako podejrzanych o terroryzm.

Bez wcześniejszego ostrzeżenia i bez podania oficjalnego powodu znaleźliśmy się w więzieniu, zamknięci w małych i raczej brudnych celach, bez możliwości jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym, pełnomocnikami prawnymi, czy ambasadą przez 12 godzin.

Warunki były złe i nie informowano nas przez ten czas, co dalej. Na szczęście jedynie imiona „Tolis” były na liście, więc pozostali dwaj członkowie zaczęli pracować z lokalnym promotorem nad wyciągnięciem nas z więzienia i dopełnieniem prawnych procedur. Potrzeba było wiele wysiłku i skomplikowanych formalności, by znaleźć rozwiązanie. Dzięki ciężkiej pracy lokalnego promotora, który zaangażował ekspertów prawa, dziennikarzy i aktywistów z Gruzji, w końcu nas wypuszczono.

Jesteśmy dozgonnie wdzięczni wszystkim zaangażowanym w ten proves. Chcielibyśmy podziękować także wszystkim naszym gruzińskim, metalowym braciom za ich oszałamiające wsparcie!

Zespół – już bez dalszych komplikacji – opuścił Gruzję i udał się na kolejny przystanek trasy, do Armenii.

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *