W swojej wypowiedzi w trakcie VTEX Day 2018 w São Paulo (wideo poniżej), Bruce Dickinson, frontman Iron Maiden, stwierdził, że za obecny, zły stan przemysłu muzycznego wytwórnie płytowe winić wyłącznie same siebie:

Przemysł muzyczny wykorzystywał swoich odbiorców. Wytwórnie płytowe zarabiały masę pieniędzy nie robiąc zbyt wiele. Wierzyły, że ściąganie muzyki po prostu zniknie. Ale nie zniknęło, a oni nie zrobili z tym nic. Nie widzieli, że pobieranie plików to świetny sposób na dotarcie do fanów, czyli do ich klientów. Ale zespoły to widziały – zespoły myślały daleko naprzód w porównaniu do firm nagraniowych.

Brazylia, dla przykładu, była jedną z najmłodszych publiczności na świecie. W konsekwencji powzięła największą aktywność w internecie. Więc dla zespołów takich jak Iron Maiden, które zaczęły wykorzystywać internet bardzo wcześnie, kontakt z fanami w Brazylii był bezpośredni. I to było dla nas świetne. Ale wytwórnie płytowe nie potrafiły tego zrozumieć, bo były zbyt aroganckie, zbyt stare, zbyt powolne.

Wcześniej Dickinson powiedział również:

Napster zniszczył koncepcję muzyki posiadającej jakąkolwiek wartość, co jest straszne. Myślę, że tego, który go wymyślił, należałoby zamknąć, może nawet tak się stało – w każdym razie zasługuje na to. To był akt czystej, egoistycznej destrukcji. On wykorzystał entuzjazm publiki… bo ludzie nie są tu winni – mogli dostać całą najlepszą muzykę za darmo. Dlaczego mieliby nie skorzystać? Nie zdawali sobie jednak sprawy, że niszczyli tym samym całą kulturę… Ciężko przewidzieć, skąd weźmie się teraz całe nowe pokolenie muzyków. Ludzie, którzy są genialnymi muzykami, nie dostają pieniędzy za swoją wspaniałą pracę.

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *