W rozmowie z Eddiem Trunkiem w stacji Sirius XM Bruce Dickinson wyjawił, jak jego zdaniem nabawił się guza na języku, który postawił przez moment jego karierę pod znakiem zapytania, a z którego ostatecznie, szczęśliwie się wyleczył. Jego zdaniem winny jest wirus HPV. Choć niemal każdy z nas prędzej czy później nabawi się tego wirusa, tylko w niektórych przypadkach występuje silnie podwyższone ryzyko utrzymania się zakażenia i doprowadzenia do wystąpienia raka. W przypadku nowotworu, jaki wystąpił u Bruce’a, najczęstszą przyczyną jest wirus HPV w wersji przenoszonej drogą płciową, zwłaszcza w przypadku seksu oralnego z partnerem-nosicielem, i do tego właśnie nawiązuje w swojej wypowiedzi.

To wirus. HPV – wirus brodawczaka ludzkiego. One są zawsze temu winne. Jestem niemal gotów się założyć, że ilekroć słyszysz, że ktoś nabawił się raka migdałka podniebiennego, raka krtani, płuc, albo czegoś takiego, a nie są nałogowymi palaczami, ani przesadnymi pijakami, to niemal nieodzownie [ten wirus]… Wśród mężczyzn po 40-tce występowania tego typu nowotworu jest 500% częstsze. 500% częstsze. To ogromny skok. To ten sam wirus, który powoduje raka szyjki macicy. Diagnoza jest taka sama. Stosują te same określenia. Problem w tym, że u facetów, zazwyczaj, w ich wypadku to raptem grudka z boku szyji. Prawdopodobnie już mocno rozwija się w twoim języku, a ty nawet o tym nie wiesz. A drugi to ten, który pojawia się tuż obok – w węzłach chłonnych. I to ten właśnie sprawia, że pytasz, „Hej, co to za guzek w mojej szyji?”

Miałem 2 guzy – jeden wielkości piłki od golfa w języku i drugi wielkości dużej truskawki, lub małego orzecha w węzłach chłonnych po prawej stronie szyji i to on sprawił, że poczułem się trochę dziwnie. „Hmm, złapałem przeziębienie? Złapałem jakiegoś pasożyta, czy co się dzieje?” Ale nie schodziło i było trochę twarde; nie było sprężyste i nie przesuwało się jak normalna tkanka miękka, jak normalne węzły chłonne. Więc to zdradziło problem i zazwyczaj to jedyny objaw. Bo kiedy mnie zdiagnozowano od razu zacząłem… Bo nie masz nic lepszego do roboty przez 9, czy 12 tygodni, poza google’owaniem tego w sieci, dowiadywania się w temacie wszystkiego, czego zdołasz. Trzeba poznać wroga.

Tak więc poznając doświadczenia innych facetów i raporty kliniczne dowiadujesz się, że – wow – to coś jest naprawdę szeroko rozpowszechnione i wielu, wielu mężczyzn nie ma zbyt dużej świadomości o tym, dlaczego to dotyka jednych, a innych nie, dlaczego niektórzy łapią infekcję HPV i ona nie znika, bo zwykle po prostu znika. Ale u niektórych po 40-tce nie znika. I wszyscy śmieją się z Michaela Douglasa, bo odbywał seks oralny, ale, ok ludzie, musimy w tym wypadku odpuścić, bo to jest dość poważne. Są setki tysięcy ludzi narażonych na to. I faceci powinni wiedzieć, że jeśli masz tam grudkę i jesteś po 40-tce, to nie należy zakładać, że pozbędziesz się tego antybiotykami. Idźcie i dobrze się przebadajcie. To ważne.

Pełny wywiad na ten i inne tematy (ponad 60 minut) tutaj:

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *