W kwietniu tego roku w Londynie odbył się niesamowity koncert poświęcony pamięci wspaniałego muzyka Jona Lorda. Ci, którzy nie mogli być wtedy w The Royal Albert Hall będą mogli poczuć atmosferę koncertu dzięki mającemu się ukazać 26 września wydawnictwu „Celebrating Jon Lord – At The Royal Albert Hall”. Zostanie ono wydane na DVD, Blu-ray oraz CD nakładem earMUSIC. Poniżej możecie zobaczyć i posłuchać Glenna Hughes’a i Bruce’a Dickinsona w utworze ‚Burn‚.

Po raz pierwszy wspaniali muzycy i gwiazdy rocka spotkali się w Londynie podczas wspólnych występów na żywo w 2006 roku. Głównym ich celem była zbiórka pieniędzy dla organizacji charytatywnej The Sunflower Jam. Początkowo pojawiło się wiele pogłosek na temat tego, kto wystąpi podczas imprezy – wymieniano takie gwiazdy jak Deep Purple, Roberta Planta, Briana May’a czy Alice’a Coopera. The Sunflower Jam, który wkrótce nazwano „The Jam”, szybko zyskał miano kultowej imprezy podczas której występowali niesamowici artyści oraz panowała atmosfera swobodnej wymiany poglądów i radości ze wspólnego grania. Początkowo The Sunflower Jam był dostępny jedynie dla osób z branży muzycznej, które wspierały organizację charytatywną, później „The Jam” stało się ogólnie dostępną imprezą.

Podczas jednego ze swoich pierwszych występów w „The Jam” Jon Lord po raz ostatni grał z przyjaciółmi z Deep Purple oraz klawiszowcem Donem Airey, który zastąpił go w zespole. Lord opuścił Deep Purple by poświecić się swojej pierwszej miłości – muzyce klasycznej z elementami rocka. Lord zmarł w 2012 roku. Biorąc pod uwagę jak bardzo był szanowany, lubiany i kochany przez wszystkich z którymi pracował, dla nikogo nie było zaskoczeniem, że tegoroczny koncert „The Jam” został poświęcony w całości jego muzyce. Koncert „Celebrating Jon Lord – At The Royal Albert Hall” był spektakularnym wydarzeniem – na scenie pojawiła się orkiestra w pełnym składzie pod przewodnictwem Paula Manna, który stworzył wspaniały repertuar sięgając po dzieła muzyczne stworzone na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat.

Finałem koncertu był 45-minutowy występ Deep Purple na którym pojawili się również Glenn Hughes (były basista i wokalista Deep Purple), Bruce Dickinson (Iron Maiden), Rick Wakeman (Yes), Steve Balsamo (który śpiewał w ostatnim zespole Jona Lorda i na jego studyjnym albumie „Concerto”), członkowie The Temperance Movement, Bernie Marsden i Micky Moody (Whitesnake) a także The Modfather Paul Weller.

Ian Paice  tak wspomina ten koncert:

Nigdy nie grałem na takim koncercie. Wszyscy zebrani w the Hall mieli jeden wspólny cel – uczcić pamięć wspaniałego człowieka i świetnego muzyka. The Royal Albert Hall to duża sala i może onieśmielać, jednak ten wieczór czuło się raczej jak spotkanie przyjaciół w lokalnym (lekko przerośniętym) pubie niż jak regularny występ. Wierzę, że wszyscy artyści, ludzie na widowni, a także ekipa pomagająca zorganizować to wydarzenie poczuli tej nocy różnicę.

www.youtube.com/watch?v=y1EiLP6dD7M

www.youtube.com/watch?v=ovzCLPljW4Y

www.youtube.com/watch?v=yTPNyhgif5g

www.youtube.com/watch?v=jzV7lcx7nRs celebratingjonlordcd_638jonlordtracklisting1jonlordtracklisting2jonlordtracklisting3

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *