Marek Dudziński, gdyński radny dzielnicowy, doniósł Prokuraturze Rejonowej w Gdańsku na Behemoth. Pan Marek uważa, że zespół popełnił przestępstwo z art. 137 kk, tj. dopuścił się jego zdaniem znieważenia polskiego godła, za co grozi grzywna, ograniczenie wolności, lub pozbawienie wolności do 1 roku. Zespół Nergala miał tego dokonać promując krajową trasę „Rzeczpospolita Niewierna” budzącym u niektórych zastrzeżenia plakatem.

behe

Czy prokuratura zdecyduje się wnieść akt oskarżenia, czy umorzy śledztwo? W obecnym klimacie politycznym można spodziewać się, że to pierwsze. Należałoby chyba jednak spodziewać się kolejnego wyroku uniewinniającego.

Na tym człowiek ten jednak nie poprzestał. Nawołuje także kluby, w których Behemoth ma wystąpić, do odwołania koncertów twierdząc m.in., że ich wizerunek może ucierpieć wskutek kojarzenia się z antypolonistycznym i antychrześcijańskim zespołem.

marek dudziński behemoth

Osobny protest szykują organizatorzy petycji, którą podpisało już ok. 33,5 tys. osób, a która tymi słowy nawołuje gospodarzy kilku koncertów w Polsce do podobnego postępowania:

Czy dla chęci zysku, pozostaną Państwo ślepi na jawny antypolonizm, moralne zgorszenie i akty satanistyczne? Czy pozwolą Państwo na publiczne znieważenie polskiego godła i wartości, na których oparta jest nasza kultura? Jako obywatel(ka) nie godzę się na promowanie zła, brzydoty i kłamstwa. Odwołuję się do Państwa sumień i wyczucia smaku.

Czy naprawdę chcą być Państwo, aby wizerunek Państwa i Państwa lokali kojarzony był z tak ohydnym procederem?
Pragnę nadmienić, że już przygotowywany jest pozew, dotyczący profanacji godła narodowego. Co również będzie skutkowały negatywnym PR dla Państwa lokali.

Oczywiście żaden z podpisujących się i tak nie przyszedłby na koncert, więc co to ma na celu? Wyłącznie popsucie zabawy fanom Behemotha, bo na pewno nie zaszkodzenie Nergalowi i spółce, jako że rozchodzi się raptem o kilka klubowych występów w kraju.

9 Komentarze Behemoth zgłoszony do prokuratury za plakat trasy „Rzeczpospolita Niewierna”

 1. GReg

  I znowu musze pogratulowac!:) Wspaniala, darmowa reklama! Nergal ma naprawde duzo szczescia. Co do wypowiedzi Gabriela…piszac cos podobnego prezentujesz sie jako totalny dyletant. Akurat wartosci chrzescijanskie w swoim zalozeniu sa doskonale. Inna kwestia czy sie do nich sotosuja ludzie je propagujacy.

  Reply
  1. EKa

   Chrześcijańskie wartości z założenia są bardzo socjalistyczne. Chyba skłaniałabym się bardziej ku randyzmowi…

   Reply
  2. Gabriel

   Chrześcijaństwo, prawo słabych i cierpiących. Altruizm to dekadencja, powinni ich wytepic do ostatniego. Religia współczucia, żenujące.

   Reply
 2. AqqPL

  Dziś niby wszystko można obejść tłumacząc się artystycznym zobrazowaniem konkretnego celu w postaci reklamy.
  Ale sorry, mieszać w to symbole naszego kraju (mówię bardziej o godle, które zostało zupełnie przeinaczone). Wydaje mi się, że pewnych elementów nie powinno się ruszać bo są na przykład NARODOWE? Słabe, żeby nie powiedzieć dosadniej a powinno się mimo wszystko.
  W jakim kraju żyjecie? Przejdziecie obojętnie jak wam w którymś momencie Rusek zdepcze flagę i podpali? Albo ktokolwiek inny? Gdzie jest w was patriotyzm? Nie dostrzegacie tego?
  Symbole narodowe to świętość. Przynajmniej dla mnie. Dziwię się, że inni przechodzą obok tego obojętnie.
  Rozejrzyjcie się w okół, co się na świecie dzieje. I pomyślcie. Jeżeli brak u nas takich podstaw to gdzie tam do wielkich rzeczy. Pozdrawiam.

  Reply
 3. Darek

  Możesz się k****a nie godzić na to i na tamto. Ja się nie godzę na to, byś w moim imieniu wypowiadał się, co jest wartością a co nie. Żyjemy w wolnym kraju, donosicielu. Gdybyś urodził się kilkadziesiąt lat wcześniej, zrobiłbyś błyskotliwą karierę kapusia w UB.

  Reply
 4. piotrbimbasik

  Plucie na religię i wiarę w Boga stało się ostatnio modne i „trendy” – taki Nergal robi więc kasę na sfrustrowanej lekcjami religii w szkole gimbazie. Objeżdża więc festiwale ze swoim cyrkiem a dzieciarnia podryguje do jego ryków – cóż bunt nastolatów, którzy mogą przez chwilę udawać jacy są źli – o.k. ich kasa, mogą płacić za szopkę.
  Symbole narodowe takie jak godło czy flaga to świętości za które pokolenia ludzi oddawało życie podczas wojen, powstań i okupacji – plugawienie ich jest więc zwykłym szmaciarstwem i brakiem szacunku dla tych, którzy w imię tych wartości gineli

  Reply
  1. Qwerty

   Ne jestem chrześcijaninem, nie wieże w Boga, ani żadną inną religię czy to, że jak skończy się żywot ludzki to dusza przenosi się w jakieś cudowne miejsce. Jak ktoś chce w to wierzyć to jego sprawa. A co do symboli narodowych, to po pierwsze jest to wariacja na temat i wypowiadanie swojego zdania i nie jest to godło Polski tylko Plakat, który na tym bazuje. A co do plugawienia to sorry ale czy alkoholicy, złodzieje, ćpuny, kibice, którzy mówią o dumie i honorze i napieprzają się za swoje klubiki czy na koniec wreszcie politycy tego kraju to nie jest obraza dla ludzi, którzy ginęli podczas chociażby 2 wojny światowej w obronie wolności i ojczyzny tego kraju? W przypadku Behemotha mamy do czynienia z tym żeby może zastanowić się nad tym jak wygląda teraz świat i Polska a nie po prostu się obrażać na lewo i prawo jak za przeproszeniem kobieta.

   Reply

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *