Jak czytamy w informacji prasowej „przedrukowywanej” właśnie przez portale informacyjne, lider Behemoth, Adam Nergal Darski, oraz jego współpracownicy zostaną przez prokuraturę postawieni w stan oskarżenia za obrazę godła polskiego. Sprawa ma związek z oprawą graficzną trasy „Rzeczpostpolita Niewierna”. Cytując onet.pl:

Trzy osoby, w tym lidera grupy muzycznej Behemoth – Adama D., oskarżyła gdańska prokuratura o publiczne znieważenie polskiego godła. Sprawa ma związek z materiałami promującymi trasę koncertową zespołu pt. „Rzeczpospolita Niewierna”.

(…)

Sprawę grafiki badała Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście. Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa gdańskiej prokuratury okręgowej Grażyna Wawryniuk, śledztwo zakończyło się w grudniu ub.r. skierowaniem aktu oskarżenia do gdańskiego sądu okręgowego.

Wawryniuk wyjaśniła, że w sprawie oskarżono trzy osoby. Są to lider grupy Behemoth – Adam D., Rafał W., który na zlecenie D. stworzył projekt graficzny, oraz Maciej G., który – również na zlecenie D. – rozpowszechnił grafikę w Internecie.

Wawryniuk poinformowała, że w toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii. „Z opinii tych wynika, że w stworzonej grafice wykorzystano i celowo zniekształcono wzór godła Rzeczypospolitej celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej, wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie” – poinformowała w komunikacie Wawryniuk.

Dodała, że Adam D. i Maciej G. zostali oskarżeni o publiczne zniżenie godła Rzeczypospolitej Polskiej, a Rafał W. – o udzielenie pomocy w popełnieniu tego przestępstwa. Za popełnienie takich czynów grożą kary grzywny, ograniczenia wolności, a nawet do roku więzienia.

Jak poinformowała Wawryniuk, w czasie śledztwa oskarżeni nie przyznali się do winy i odmówili złożenia wyjaśnień.

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście prowadziła śledztwo w tej sprawie od września 2016 roku. Zawiadomienie ws. możliwego popełnienia przestępstwa znieważenia polskiego godła złożyli radny gdyńskiej dzielnicy Karwiny Marek Dudziński oraz Ryszard Nowak, przedstawiciel Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.


Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *