Nie tak dawno na stronie Metal Injection została stworzona toplista, która zawiera dziesięć najbardziej szokujących – tudzież kontrowersyjnych – wydarzeń w dziejach metalu. Najstarsza sprawa sięga aż 1982 roku, a najświeższa pochodzi z 2013 roku. Na przestrzeni tych trzech dekad miały miejsca morderstwa, wypadki, głośne sprawy sądowe oraz akty wandalizmu. Wszystko, co mogłoby mieć wątpliwy zaszczyt, by znaleźć się w poniższym zestawieniu.

 

Atak Ozzy’ego na nietoperza (i vice versa)

20 stycznia 1982 Osbourne odgryzł głowę nietoperzowi, którego uznał za gumowego w czasie występów w Veterans Memorial Auditorium w Des Moines w Iowa. Magazyn Rolling Stone w 2004 uznał to za incydent numer dwa na swojej liście „Rock’s Wildest Myths”. Artykuł w Rolling Stone stwierdzał, że nietoperz był żywy, ale nastolatek, który wrzucił go na scenę, powiedział, że przyniósł martwego. W książeczce do wydania Diary of a Madman z 2002 Osbourne napisał, że nietoperz był nie tylko żywy, ale też dał radę ugryźć Osbourne’a, w wyniku czego był on leczony na wściekliznę.

Zamieszki w Montrealu podczas trasy Metalliki i Guns N’ Roses

17 lipca 1992 zespół wyruszył w oddzielną trasę koncertową Metallica/GNR Stadium Tour z zespołem Guns N’ Roses. 8 sierpnia 1992 miał miejsce koncert w Montrealu. Gdy Metallica kończyła grać wstęp do utworu „Fade to Black”, doszło do przedwczesnego wybuchu płomieni, co doprowadziło do poparzeń 2. i 3. stopnia na twarzy, ramionach, dłoniach, i nogach Jamesa Hetfielda, który stał za blisko miejsca, gdzie nastąpił zapłon. Muzyk trafił do szpitala. Koncert Metalliki został przerwany, a scenę przejęli GNR, jednak Axl Rose z powodu bólu gardła próbował opuścić ją jak najszybciej. Szyk wydarzeń wywołał w publiczności niezadowolenie. Widzowie wyszli na ulice Montrealu, niszczyli auta, wybijali szyby, ograbiali lokalne sklepy i podkładali ogień. Władze ledwo opanowały ten rozgniewany tłum.

Dee Snider przeciwko cenzurze i PMRC

W 1986 roku Frank Zappa, John Denver i Dee Snider – lider zespołu Twisted Sister, pojawili się w amerykańskim senacie, aby zaprotestować przeciwko ograniczeniu prawa twórców do swobody wypowiedzi w tekstach ich piosenek. Ich adwersarzem było PMRC (Parents Music Resource Centre) – koalicja zatroskanych rodziców, składająca się głównie z czcigodnych żon senatorów, domagająca się cenzury albumów rockandrollowych i popowych w celu ochrony swych dzieci przed słownictwem powszechnie uznawanym za nieprzyzwoite.

Śmiertelny wypadek spowodowany przez frontmana Mötley Crüe

Vince Neil, frontman Mötley Crüe w latach 1981-1992 i od 1997 roku, w 1984 spowodował nieszczęśliwy wypadek samochodowy, w którym zginął perkusista grupy Hanoi Rocks, Nicholas „Razzle” Dingley, a dwaj pasażerowie w innym pojeździe zostali poważnie ranni. Vince Neil prowadził auto po pijanemu (wcześniej razem z Dingley’em imprezowali przez kilka godzin). W 1986 roku Neil został skazany na 30 dni więzienia w zawieszeniu na pięć lat, 2,6 mln dolarów odszkodowania dla ofiar wypadku i 200 godzin prac społecznych. Zespół dedykował swój trzeci album studyjny perkusiście Hanoi Rocks.

Proces Judas Priest o rzekome komunikaty podprogowe („zrób to”)

Latem 1990 roku, zespół zaangażował się w postępowanie cywilne, gdyż zostali oskarżeni o spowodowanie samookaleczenia za pomocą broni palnej w 1985 roku 20 letniego Jamesa Vance’a i 18 letniego Raymonda Belknapa w Sparks w stanie Nevada. 23 grudnia 1985 r. Vance i Belknap po kilku godzinach picia piwa, palenia marihuany i rzekomego słuchania Judas Priest poszli na plac zabaw kościoła w Sparks z 12 kalibrową strzelbą, by popełnić samobójstwo. Belknap pierwszy strzelił sobie w podbródek i zmarł tuż po naciśnięciu spustu. Vance strzelił w siebie, ale przeżył i zniekształcił sobie twarz. Rodzice i zespół prawników stwierdzili ze w tekście do ,Better By You, Better Than Me’ z albumu „Stained Class” ukryty jest podprogowy komunikat ”do it”(„zrób to”). Utrzymywali, że polecenie w utworze wywołało próbę samobójczą. Proces trwał od 16 lipca do 24 sierpnia 1990 i został oddalony.

Metallica w starciu z Napsterem

13 kwietnia 2000 została zapoczątkowana rozprawa sądowa, w której Metallica pozwała Napstera – serwis pozwalający na pobieranie za darmo cyfrowych plików muzycznych. W konfrontacji z Napsterem czynny udział brał jedynie perkusista Lars Ulrich, dostarczając m.in. listę ponad 350 tysięcy osób, które pobierały utwory zespołu, oraz zeznając przed Komisją Sądowniczą Senatu Stanów Zjednoczonych, i to na niego spadła największa krytyka. Cała sprawa przyczyniła się dodatkowo do utraty przez zespół wielu fanów, którzy demonstrowali swoją złość na grupę poprzez niszczenie swoich zakupionych albumów Metalliki przed budynkiem sądu, w którym odbywała się rozprawa. 12 lipca 2001 roku Metallica i Napster ogłosili porozumienie.

Tim Lambesis i wynajem na morderstwo

Cała sprawa jest dość świeża. Tim Lambesis, założyciel i członek zespołu As I Lay Dying, 7 maja 2013 roku został aresztowany w Oceanside za próbę najęcia płatnego mordercy celem zabójstwa żony, z którą jest w separacji. Lambesis nie przyznał się do winy, a sąd w Vista wyznaczył kaucję w wysokości 3 mln dolarów (później została obniżona do 2 mln). 30 maja tego samego roku, po wpłaceniu kaucji, Tim Lambesis został zwolniony z aresztu, gdzie spędził łącznie 24 dni. Po wyjściu na wolność dostał zakaz zbliżania się do żony oraz dzieci (w tym celu zaopatrzono go w nadajnik GPS). W sierpniu 2013 Lambesis miał uzyskać zezwolenie na opuszczenie aresztu domowego celem podjęcia terapii. Na posiedzeniu sądu 16 września 2013 sędzia potwierdził, iż są podstawy do wszczęcia procesu sądowego, a ponadto śledczy ustalili w domu podejrzanego dużą liczbę fiolek ze sterydami.

Randy Blythe zrzuca ze sceny fana

30 listopada 2012 roku czeska prokuratura złożyła przeciw frontmanowi grupy Lamb Of God oskarżenia, stawiając zarzuty uszkodzenia ciała, które doprowadziły do ​​śmierci uczestnika koncertu w Pradze 24 maja 2010 roku. Podczas koncertu Randy Blythe miał zepchnąć ze sceny młodego mężczyznę. 19-latek w wyniku tego zdarzenia odniósł obrażenia wewnętrzne i po 14 dniach zmarł w szpitalu. 27 czerwca 2012 roku Blythe został zatrzymany w Czechach i tymczasowo aresztowany. 2 sierpnia został zwolniony z aresztu po wniesieniu kaucji w wysokości ok. 400 000 dolarów. Blythe został uniewinniony ze wszystkich postawionych mu zarzutów 5 marca 2013.

Podpalenia, samobójstwo i morderstwo

Każdy, kto choć trochę interesuje się muzyką metalową, z pewnością jest zaznajomiony ze sprawą masowych podpaleń kościołów przez black metalowców. Okazuje się, że norwescy członkowie grupy Mayhem pobili rekord w skandynawskich kontrowersjach. Z zespołem były związane organizacje okultystyczne: Inner Circle, założona przez Aarsetha (gitarzysta) oraz Outer Circle, założona przez fanów Mayhem. Były one odpowiedzialne za falę przemocy i przestępstw na tle religijnym, w tym podpalenia kościołów luterańskich na początku lat 90. XX wieku. Øystein Aarseth, znany pod pseudonimem Euronymous, został zamordowany 10 sierpnia 1993 roku przez Varga Vikernesa. Inny muzyk z Mayhem, Per Yngve Ohlin, znany jako Dead, dwa lata wcześniej popełnił samobójstwo, a zdjęcie jego zwłok posłużyło za okładkę do płyty „Dawn Of The Black Hearts”.

Zabójstwo Dimebaga Darrella

Do tragedii doszło 8 grudnia 2004 roku na koncercie Damageplan w Ohio. 38-letni wówczas Dimebag Darrell został zastrzelony przez Nathana Gale’a – zamachowca-psychopaty. Oprócz gitarzysty Pantery zginęło trzech uczestników wydarzenia, a sprawca został zdjęty na scenie przez policjanta. Nathan Gale miał stwierdzoną schizofrenię paranoidalną i był zagorzałym fanem Pantery. Istnieją dwie wersje motywu jego morderstwa: obwiniał braci Abbott o rozpad zespołu lub uważał, że muzycy w swoich tekstach naśmiewali się z niego.

 

Źródło: MetalInjection

1 Comment 10 najbardziej kontrowersyjnych momentów w historii metalu

  1. Pingback: IV urodziny heavyrock.pl – bilans i konkurs! [ROZSTRZYGNIĘTY] | heavyrock.pl

Napisz, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *